25.05.2023 14:49:16 Paylaş

TURLAR HAKKINDA UYARILAR

TURLAR HAKKINDA UYARILAR

Değerli meslektaşlarımız ve meslektaş adaylarımız,

Turlarda rehberlik faaliyeti, ruhsatname sahibi eylemli turist rehberleri tarafından yapılmaktadır. Değerli rehberlik bölümü öğrencileri, sosyal medya hesaplarınızda ve alanda yapılan gözlemlerimizde henüz daha ruhsatname sahibi olmadan bazı arkadaşlarımızın turlara çıktığı saptanmaktadır. Bilindiği gibi, denetimler esnasında, bu durum sabit görülürse hakkınızda tutanak tutulur. İki kez –kaçak rehberlik faaliyetinden- tutanak tutulmuş öğrenci arkadaşımız, artık rehber olma hakkını kaybeder. Lütfen, bu durumla karşılaşmayın, emeklerinize ve hayallerinize yazık olmasın. 

Turlar esnasında yapılan denetimlerde eylemli meslektaşlarımızın yaptığı en sık rastlanan yasal ihlallerden biri sözleşmelerinin olmaması veya sözleşmelerin doldurulmamış olmasıdır. Sözleşme doldurmak en fazla beş dakikanızı alır, lütfen buna dikkat edin. TUR ÖNCESİ, ACENTA İLE KARŞILIKLI SÖZLEŞME İMKANINIZ OLMAZ İSE, (MESELA, çok geç bir vakitte ya da bir başka turun hemen arkasından bu turu almış iseniz), acentanızdan SMS, mail, FAKS ya da Whatsapp yoluyla size TUR BAŞLAMADAN tur hakkındaki bilgileri göndermesini isteyin. Turu aldığınıza dair bilgide, turun dili, tur tarihi, kaç kişilik bir grup olduğu, ücretiniz, turun kısaca kapsamı o mesajda yer almalı. Denetimlerde, bu durumu denetmene izah ederek mesajı gösterebilirsiniz. Bir hafta içinde de, asıl sözleşmenizi, üzeri doldurulmuş bir vaziyette denetmene mail ya da Whatsapp yoluyla göndermeniz yeterlidir. 

Değerli meslektaşlarımız, turlarınızda lütfen çalışma kartınızı ‘göğüs hizasında VE GÖRÜNÜR’ olacak şekilde taşımaya özen gösterin.

Değerli meslektaşlarımız, bir denetim, her şeye yasal olarak uymuşsanız en fazla üç dakika sürer. Meslektaşlarımızın ilgili mevzuata uygun hareket etmesini sağlamak ve bunun takibini yapmak görevimiz olup söz konusu hususlara uymamanız halinde hakkınızda cezai işlem yapılması bizi üzer. Lütfen turlarınızda gerekli özeni ve hassasiyeti gösteriniz.

 İyi turlar dileriz.

TUREB