25.04.2023 14:55:13 Paylaş

ACENTALARA İSTANBUL TURLARIYLA İLGİLİ ÖNERİMİZ

Değerli Seyahat Acenteleri,

Sahadaki meslektaşlarımızdan aldığımız bildirimlere göre, İstanbul Tarihi Yarımada'daki ziyaretçi akını ve mekânların yoğunluğunun artışıyla birlikte, tur programlarının zamanında tamamlanması günümüz şartlarında oldukça güçleşmiş bulunmaktadır.

Topkapı Sarayı'ndaki restorasyonların tamamlanması sonucunda sergilerin büyümesi, Ayasofya Camii girişinde yaşanan izdiham, Sultanahmet Camii, Kapalıçarşı ve Mısır Çarşısı'ndaki yoğunluk, özellikle bayram günlerinde ve gemi ve öğrenci gruplarının ziyaretleri esnasında kalabalığın daha da artması gibi nedenlerle, tur programlarının eskisi gibi sürdürülmesi mevcut koşullarda mümkün olmamaktadır.

Mevcut koşullar göz önünde bulundurulduğunda, tur programlarının zamanında tamamlanmasını sağlamak, rehberlerin sorumluluğundan çıkmış olup tur planlayıcıların sorumluluğu haline gelmiştir. Turların bu yeni şartlarda zamanında tamamlanamamasından rehberlerin sorumlu tutulamayacağını hatırlatmak isteriz. Bu nedenle, siz değerli seyahat acentelerinden tur programlarının mevcut şartlara uygun olarak revize edilmesi konusunda hassasiyet göstermenizi önemle rica etmekteyiz.

Tur programlarının yeniden düzenlenmesi, hem ziyaretçilerin daha iyi bir deneyim yaşamasını sağlayacak, hem de rehberlerin mesleki sorumluluklarını daha verimli bir şekilde yerine getirmelerine olanak tanıyacaktır. Talep edilmesi halinde, bu süreçte gereken destek ve bilgi için İstanbul Rehberler Odası tarafında sağlanacaktır. Bu önemli konuda sizlerin desteğine ve iş birliğine ihtiyacımız olduğunu belirtir, konuya göstereceğiniz hassasiyet için şimdiden teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,

TUREB Yönetim Kurulu