07.03.2023 15:09:19 Paylaş

Phaselis Hakkında Açıklama

Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun 13.10.2022 tarih ve 14634 sayılı, 15.11.2022 tarih ve 14780 sayılı kararı uyarınca 1. derece arkeolojik sit alanı statüsündeki Phaselis Antik Kenti`ndeki Bostanlık ve Cennet Koylarında ` Phaselis Ören Yeri ve Bütünleyici Kıyı Alanı Çevre Düzenlemesi` adı altında bir projeye başlandığı duyurulmuştur. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın açmış olduğu ihaleyi kazanan firma çalışmalarına başlamış olup, yapımında 1139 metreküp beton kullanılacağı belirtilen proje kapsamında yapılacak ` plaj kompleksinin` 1. derece arkeolojik sit alanı olan bölgeyi nasıl koruyacağı ve gelecek kuşaklara nasıl bir katkı ile aktaracağı konusunu anlamış değiliz. Uzun yıllar Phaselis Antik Kentini yerli, yabancı turistlere anlatan, gezdiren rehberler olarak biliriz ki, Antalya`dan Tekirova`ya kadar doğa ile başbaşa olunup, denize girilecek, sahil boyunca pek çok, koy vardır.

Ayrıca, tekne turlarında kıyıya yakın yerlerde yüzme molaları da verilmektedir. Bu kadar çok yüzme konusunda seçenek var iken, Phaselis`te ayrıca bir plaj kompleksine ihtiyaç yoktur. Burada, piknik yapmak ve yüzmek amaçlı bir konfor alanı yaratmanın, zaman içinde antik kente zarar vereceğini, kirlenmesini ve tahribatını arttıracağını düşünüyoruz. Bunun yanında, kısmı de denilse, betonlaşma ve yapılaşmanın diğer doğal ve tarihi alanlara olumsuz anlamda emsal teşkil etmesinden korkuyoruz. Doğal ve tarihi alanlar, ekolojik çevre ve doğal bütünlüğü  gözetilerek, düzenlenebilir, korunabilir ve böylelikle gelecek kuşaklara daha sağlıklı biçimde bırakılır.

Bu bağlamda, projenin yeniden gözden geçirilmesini, tahribata yol açabilecek uygulamalardan vazgeçilmesini arzu ediyoruz.

Kamuoyuna saygı ile duyururuz.

Hakan EĞİNLİOĞLU

TUREB Yönetim Kurulu Başkanı