18.10.2022 14:45:09 Paylaş

Kamuoyuna Duyuru

Turizm Kamuoyuna Açıklama

Değerli turizmciler,

Turist rehberliği 6326 sayılı yasası ile ve yasaya uygun örgütlenmesi ile Anayasa güvencesine sahip bir meslektir. Türkiye genelinde de önlisans, lisans ve yüksek lisans eğitim veren 90'a yakın üniversitede eğitimi verilmektedir. Turist rehberliği konusunda karar verecek organlar ve kurumlar bellidir. Bunun dışında hiç bir kurum ve kuruluşun mesleğimiz üzerinde hak sahibi olması, karar mekanizmalarına müdahil olması kabul edilemez. TUREB ve meslek odalarımız Bakanlığımız ile pozitif ve yakın ilişki içindedir. Bakanlığımızın ve devletimizin stratejik önemi yadsınamaz mesleğimiz aleyhinde hiçbir karara imza atmayacağına eminiz.

Biz her TÜRSAB Genel Kurulu'nda rehberler hakkında talep ve vaatlerin yüksek sesle dile getirilmesinden hoşlanmadığımızı belirtmek isteriz. Adayların gerçek sorunlar üzerine proje geliştirmesi, çözüm önerileri sunması yerine hamaset kokan palyatif konulara odaklanması üzücü. Dünya turizmi içinde ilk on ülke arasında yer alan ülkemizin hedefi ilk üç ülke arasına girmektir. Bu hedefi turizmin her alanında yetişmiş, donanımlı, eğitimli turizmciler ile yakalayacağımıza inanıyoruz. Bu standartlara uymayan ne rehber ne de acente olmamalıdır. Tırnakları ile kazıyarak mesleğin doruklarına tırmanan ve tırmanmakta olan donanımlı, birikimli acenteciler ile bir masa bir sandalye eşliğinde düşük bütçeleri ile sadece gündelik kar hesapları içinde olan acenteleri birbirinden ayırıyoruz. Türkiye, gerek iç piyasada gerek dış piyasada üst düzey konaklama tesisleri, yeme içme , acente ve rehberler ile arzuladığı yere gelecektir. Önümüzdeki TÜRSAB Genel Kurulunda aday olan tüm acenteci dostlarımıza başarılar diliyor, saygılarımızı sunuyoruz.

2022 Haziran ayında TUREB Dil Sınavına 600 üzeri , şu anda halen sürmekte olan uygulamalı eğitim gezilerine 1500 üzeri katılımcı başvurmuştur. Kasım ayında da bir başka dil sınavı gerçekleştirilecektir. Bu faaliyetleri Bakanlık gözetiminde , eşgüdüm içinde yapmaktayız. Her sene eğitimli rehberleri mesleğe kazandırarak sektörün ihtiyaçlarına cevap verdiğimizi düşünüyoruz. Tüm meslektaşlarımızın düşük ücretlere çalıştırılmasına değil, hak ettiği ücretlerde çalışmasına imkan veren sistemi savunuyoruz ve savunmaya devam edeceğiz.

Son olarak da, meslektaşlarımızın ajitatif söylemlere kulak asmamalarını , hamaset içeren seçim vaatlerini dikkate almamalarını diliyoruz. Bakanlığımız ile, devlet bürokrasisi ile iletişimimiz olumlu biçimde sürmektedir.

Turizm Kamuoyuna ve meslektaşlarımıza saygı ile duyurulur.

TUREB Yönetim Kurulu adına

Hakan Eğinlioğlu

YK Başkanı