09.11.2015 00:00:00 Paylaş

"ATAMIZI SAYGI ve MİNNETLE ANIYORUZ"

ATAMIZI SAYGI ve MİNNETLE ANIYORUZ

                  Ulu Önder Atatürk, Milli Mücadele sonrası sağlanan başarının asla yeterli olmadığını düşünerek, bir benzerinin dahi yapılması çok güç hattâ imkânsız olan birçok devrimler gerçekleştirmiştir. O’nun Türk Ulusu’na en büyük hediyesi ise Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmak olmuştur. Tanzim ederek hayata geçirdiği devrimler ile Türk Ulusu’na çağ atlatmış, Türkiye Cumhuriyeti’nin dünya devletleri arasında saygın konuma yükselmesine vesile olmuştur. İçine birçok şeyi sığdırdığı kısa yaşamının en son anına kadar memleketine hizmet etmiş olan bu büyük lider, “Benden sonra beni benimsemek isteyenler bu temel mihver üzerinde akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse, manevi mirasçılarım olurlar.” diyerek kurduğu cumhuriyete sahip çıkılmasını ve bunun ise çok çalışılarak bilimde ileri bir seviyeye çıkılması suretiyle gerçekleşeceğini ifade etmiştir. 

                 Atatürk’ün ölümünün hemen arkasından dünya liderleri tarafından yapılan tüm açıklamaların ortak noktası, O’nun dünyaya gelmiş çok nadir bir dahi olduğu, büyük devlet adamlığı ve diğer dünya milletlerine örnek olabilecek çalışmaları olmuştur. Atatürk reformcu ve ileriyi görebilen niteliklerinin yanında aynı zamanda büyük bir komutan idi. O, Türk Milli Mücadelesi’ne yön vermiş, milleti ile birlikte “Ya İstiklal Ya Ölüm” diyerek, zaferin kazanılmasında kuşkusuz en büyük pay sahibi olmuştur.

                 Türk Ulusu’nu, bağımsızlığa kavuşturan, onu çağdaş uygarlığın ayrılmaz bir parçası gören ve çağdaş uygarlık düzeyine çıkaran, adı ve eserleri sonsuza kadar yaşayacak olan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 77. yılında saygıyla anıyoruz.

                 TUREB YK