20.05.2021 13:37:16 Paylaş

Turizm Strateji ve Araştırma Merkezi (TURSAM) Kuruldu

Türkiye'de turizm sektörünün politika, plan ve girişimlerine destek olmak için doğru ve şeffaf verilerin  analizlerinin yapılması amacıyla sektörün önde gelen kuruluşları tarafından Ankara’da Turizm Strateji ve Araştırma Merkezi (TURSAM) kuruldu.
 
TURSAM, Birliğimiz dışında Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED), Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD), Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği (TÖSHİD), Turizm Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmecileri Derneği (TURYİD), Turizm Akademisyenleri Derneği'nden (TUADER) oluşuyor. TURSAM yönetimi sektörün ilgili diğer kuruluşlarının da ortaklık yapısına dahil edilebileceğini açıkladı.

 TURSAM'ın tanıtım toplantısı, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir ALPARSLAN, Birliğimiz adına Başkanımız Suat TURAL, TÜRSAB Başkanı Firuz BAĞLIKAYA, TÜROFED Başkanı Sururi ÇORABATIR, TTYD Başkanı Oya NARİN, TÖSHİD Başkanı Mehmet Tevfik NANE, TURYİD Başkanı Kaya DEMİRER, TUADER Başkanı Prof. Dr. Muharrem TUNA'nın katılımıyla online yapıldı.

TURSAM'ın tanıtımı Prof. Dr. Muharrem TUNA tarafından yapıldıktan sonra ilk konuşmayı Bakan Yardımcısı Nadir ALPARSLAN gerçekleştirdi. TURSAM'ın çok önemli bir adım ve atılım olduğunu belirten ALPARSLAN, “Gerek içinde bulunduğumuz sıkıntılı süreçlere gerekse turizmin daha üst noktalara yükseleceği normal dönemlerde ve turizmde yıllardır iddialı bir ülkeyiz ve dünyada daha ön sıralara çıkmak adına buradan çıkacak araştırma ve raporlar, stratejik planlar son derece önemli olacaktır. Biz de bakanlık olarak bu süreçte gerekli işbirliği koordinasyonu içerisinde olacağımızı belirtiyorum. Doğru, güzel, hayırlı bir adım olduğuna inanıyorum" diye konuştu.

Başkanımız TURAL ise konuşmasında, “Türkiye'nin turizm stratejisinin belirlenmesi açısından tüm bileşenlerin bir araya gelmiş olmasından dolayı memnuniyet duyuyoruz. Dünya turizmi içerisinde çok büyük önem taşıyan Türk turizmi bu merkezin tam verimli çalışmaya başlaması ile dünyada turizm trendini belirleyen ülke konumuna gelecektir. Merkezin açılması için emek sarf eden herkese teşekkür etmekle birlikte Türkiye Turist Rehberleri Birliği olarak ülkemiz turizminin geliştirilmesi açısından üzerimize düşen görevi yapacağız. TURSAM'ın ülkemiz turizmine katkı sağlaması temennilerimle birlikte, kuruluşunun hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.