30.04.2021 10:02:00 Paylaş

Yabancı Dil Seviye Tespit ve Dil Ekletme Sınav Başvuruları :Başladı

Birliğimiz tarafından, 6326 Sayılı Turist Rehberliği Meslek Kanunu gereğince hazırlanan Meslek Yönetmeliği’nin Tanımlar başlıklı 3 üncü maddesinin (r) bendi gereğince; rehberlik bölümü öğrencileri ile mezunlarına yönelik olarak “Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı”, Dil Ekletme Sınavı başlıklı 18 inci maddesi gereğince ise ruhsatnamelerine yeni bir dil ekletmek isteyen turist rehberlerine yönelik olarak “Dil Ekletme Sınavı” yapılacaktır.

 • Sınavlar, 24 Mayıs – 03 Haziran 2021 tarihleri arasında Online olarak gerçekleştirilecektir.

 

SINAV ÜCRETİ: 350,00 TL

BAŞVURU SÜRESİ: 30 Nisan – 11 Mayıs 2021

SINAVLARIN ŞEKLİ:

*Dil ekletme ve yabancı dil seviye tespit sınavına katılacaklar için;

-Yabancı dil sözlü

-Yabancı dil yazılı

BAŞVURU İÇİN İSTENEN BELGELER:

Dil ekletmek isteyen rehberler

 • Dil ekletme sınavına girecek rehberlerimiz, RBS (web sitesi) üzerinden “Yabancı Dil Sınavı Başvurusu” sekmesinden dil seçim/seçimlerini yapıp, kredi kartı veya banka kartı ile ödemelerini (tek çekim) yaparak başvurularını gerçekleştirecektir.

Rehberlik bölümü mezunu veya öğrencileri

 • Yabancı dil seviye tespit sınavına girecek rehberlik bölümü öğrencisi/mezunu adaylar, ilk olarak https://ogrenci.tureb.org.tr  adresine TC kimlik numarası ve güncel telefon numarasını girecektir.
 • Yukarıda istenen bilgiler girildikten sonra telefona gelen onay mesajı sisteme girilecektir. (Yurtdışında yaşayan adayların cep telefonlarına SMS gidemediği için Türkiye’de kayıtlı kolay ulaşabilecekleri birinin telefon numarasını vermeleri gerekmektedir.)
 • Doğrulama kodu girildikten sonra isim, soyisim, e-posta adresi bilgilerinin ve fotoğraf, kimlik fotokopisi ve öğrenci/mezun belgesinin sisteme yüklenmesi gerekmektedir.
 • Bu işlemin ardından belgelerinizin doğrulanması ve kontrolü için TUREB tarafından onay verilmesini beklemeniz gerekmektedir.
 • Onay işlemi verildikten sonra dil seçim/seçimlerinizi yapmanız ve ödemenizi kredi kartı veya banka kartı ile (tek çekim) gerçekleştirerek başvurunuzu tamamlamanız gerekmektedir.
 • Daha önceki sınavlarımıza girmiş ve https://ogrenci.tureb.org.tr adresinde kaydı bulunan adayların, eksik belgelerinin tamamını (fotoğraf, kimlik fotokopisi veya öğrenci/mezun belgesi) yükledikten sonra aynı şekilde başvuruları onaya sunulacak ve TUREB tarafından onay verildikten sonra dil seçimi ve ödemeleri yapılabilecektir.

ÖNEMLİ NOT:

 • Sınava girecek öğrencilerin/mezunların sınav girişi ve sonuçları   https://ogrenci.tureb.org.tr adresinden kişiye özel açıklanacağı için tüm öğrencilerin/mezunların KVKK metnini okuyarak belirtilen adrese üye olunması zorunludur.
 • Sınav link ve sonuçları adayın cep telefonuna veya e-posta adresine iletileceği için cep telefonu ve mail adresinin başvuru sahibine ait olması (Yurtdışında yaşayan adayların cep telefonlarına SMS gidemediği için Türkiye’de kayıtlı kolay ulaşabilecekleri birinin telefon numarasını vermeleri gerekmektedir.), eksiksiz ve doğru olarak başvuru formuna ve sisteme girilmesi gerekmektedir. Yanlış veya eksik yazılan bilgilerden doğacak olumsuzluklardan adaylar sorumlu olacaktır.
 • RBS veya  https://ogrenci.tureb.org.tr üzerinden sanal pos ile yapılan ödemelerde dekont verilmemekte olup ödemeleriniz sistem üzerinden kontrol edilmektedir. Sanal pos üzerinden yapılan ödemeleri başvuru formunuzda belirtmeniz yeterli olacaktır. (Sınava girilecek her bir dil için ayrı ayrı ücret yatırılacaktır. Sınavlar için yatırılmış ücretler sınava girilmese dahi iade edilmeyecektir.)
 • Eksik ve hatalı başvurular dikkate alınmayacaktır. Sorumluluk başvuru sahibine aittir ve ücret iadesi yapılmayacaktır.
 • Mevzuat gereği, sözlü sınavlara itiraz bulunmamakta olup yazılı sınavlara itiraz eden adaylardan ayrıca işlem ücreti alınacaktır.
 • Sınav ücretini yatıranlar bu duyuruda bahsi geçen koşulları kabul etmiş sayılırlar.
 • Sınava girecek adayların sınav giriş tarihlerinde hiçbir değişiklik yapılmayacaktır.
 • Online sınav yönergesinin sınavdan önce mutlaka okunması gerekmektedir. Online Sınav Yönergesi link
 • Başvurular tamamlandıktan sonra komisyon oluşturulamayan dil gruplarına müracaat edenlere bilgi verilecek, sınavın gerçekleşememesi halinde bu durumdaki adaylara yatırdıkları ücretler iade edilecektir.