25.03.2021 12:36:56 Paylaş

Rehber Camiasına Duyuru

Değerli Meslektaşlarımız,

Şimdiye kadar TUREB olarak birlik ve beraberlik adına, elimizden geldiğince meslektaşlarımızla polemiğe girmemeye gayret ettik.

Ancak şu günlerde, ne yazık ki meslektaşımız olan bir kişinin gerçek dışı ithamlarıyla karşı karşıyayız. Bu kişi, 14 Mart 2021 tarihinde delege sıfatıyla katıldığı, zoom üstünden delegelere özel kapalı bir oturumda yapılan toplantıya ilişkin tüm detayları basınla paylaşarak sorumsuzluk sınırlarını aşmıştır. Delegelik görevini yürüten herkesin görevi elbette inandığı doğruyu söylemektir. Ancak, tarihlerle oynayarak, yalanlar ortaya atarak gerçekleri çarpıtamaz. Açıkça gerçek dışı veriler uydurmak basit bir hata olamaz. Bu olsa olsa, bile isteye yalan söylemek ya da birilerinin değirmenine su taşımak olur.

Muhalefet yapmak da sorumluluk ister. "Muhalefet yapıyorum" diye yalan yanlış bilgilere dayanarak TUREB'e zarar vermeye çalışmak sorumsuzluktur. Eğer niyet gazetecilik yapmaksa, gazetecilik yapılsın. Yok eğer niyet delegelikse, sorumlu bir şekilde delegelik yapılsın. Her ne olursa olsun delege olarak kendileriyle konuşulanları alenen kamuya ve basına açıklamak sorumsuzluktur. Bu sorumsuzluğun olası sonuçlarını da bütün camianın çekmesi muhtemeldir. 

03 Mart 2021 tarihinde RBS üzerinden yapılan canlı yayında, TUREB tüm rehberler camiası ile zaten gerekli paylaşımı yapmıştır. Diğer yandan, bugüne kadar Oda Başkanları ve isteyen Odaların delegeleriyle de defalarca bir araya gelinmiştir.
Mesleğimize düşmanca tavır gösterenlerin ciddiye alınmaması gereken yazılarını tekrar tekrar gündeme getirmek, mesleğe ve camiaya değil, Turist Rehberliği Mesleği düşmanlarına hizmet eder. Verilen bunca emeğe de saygısızlıktır. 

Eski dönemde kendisi TUREB Yönetim Kurulu üyesiyken, hiç kimseye ve örgüte haber vermeden bölgesel rehberlik kursu açan şahıslardan biri olan bu kişinin, gelen itirazlara ilişkin sosyal medya üzerinden "şikayetlerinizi iletiniz" şeklindeki yersiz ve sonuçsuz çabaları da hala hatırımızdadır. Nitekim, bir gün içinde kimsenin haberi olmadan açılan bu kurslar, konu soğutulduktan sonra bütün itirazlara rağmen gerçekleştirilmiştir.

Söz konusu kişinin, başkanlık avantajıyla girdiği İstanbul Rehberler Odası seçiminde oyların ancak 3'te birini alabilmesi, kendisinin camianın da tercihi olmadığını net biçimde göstermiştir. Bu kişi, meslektaşlarımızla yüz yüze geldiğinde her defasında farklı tutum ve söylemlerde bulunmaktadır. Buna şahit olanlar zaten yazdıklarına inanmayacaktır. Ancak, tanımayan çoğunluğu uyarmak da görevimizdir. Camiamızın böylesine sorumsuz ve çıkarcı çabalara prim vermeyecek kadar sağduyulu ve öngörülü olduğunu biliyoruz.

Mensup olduğu camianın hangisi olduğunu karıştıran, kendisi TUREB Yönetim Kurulu üyesi iken talep edilmeden açılan rehberlik kursuna "olur" imzası atarak oldu bittiye getiren bu kişi, her davranışında aynı tutumu tekrar etmektedir. Şahsın çıkarlarını turist rehberliğiyle bağdaştırmadığı çok belirgindir. Bu son davranışıyla da turist rehberliğine değil, kendi çıkarı sandığı küçük hesaplarına hizmet etmiştir.

Meslektaşlarımızın sessiz ve sağduyulu çoğunluğunun dikkatini çekip, onları kandıracağını sanarak çıkar sağlamaya çalışan kişilerin dönemi kapanmıştır. 

TUREB, dedikodu, yalan ve saçmalıkla değil, akıl ve sağduyuyla ilerlemeye devam edecektir.

Saygılarımızla, 

TUREB Yönetim Kurulu