15.01.2021 00:00:15 Paylaş

Yabancı Dil Seviye Tespit Ve Dil Ekletme Sınavları Duyurusu

Birliğimiz tarafından, 6326 Sayılı Turist Rehberliği Meslek Kanunu gereğince hazırlanan Meslek Yönetmeliği’nin Tanımlar başlıklı 3 üncü maddesinin (r) bendi gereğince; rehberlik bölümü öğrencileri ile mezunlarına yönelik olarak “Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı”, Dil Ekletme Sınavı başlıklı 18 inci maddesi gereğince ise ruhsatnamelerine yeni bir dil ekletmek isteyen turist rehberlerine yönelik olarak “Dil Ekletme Sınavı” yapılacaktır.

  • Sınavlar, 10-19 Şubat 2021 tarihleri arasında Online olarak gerçekleştirilecektir.

 

SINAV ÜCRETİ: 350,00 TL

SINAVLARIN ŞEKLİ:

*Dil ekletme ve seviye tespit sınavına katılacaklar için;

-Yabancı dil sözlü

-Yabancı dil yazılı

* Mevzuatta belirtildiği üzere önce yabancı dil sözlü sınavı yapılacak, sadece bu sınavdan başarılı olanlar yabancı dil yazılı sınavına girebileceklerdir.

BAŞVURU İÇİN İSTENEN BELGELER:

Dil ekletmek isteyen rehberler

  • Başvuru formu buradan indirebilirsiniz (sinavbasvuru@tureb.org.tr adresine gönderilecektir)
  • Dil ekletme sınavına girecek rehberlerimiz, RBS üzerinden kredi kartı veya banka kartı ile ödemelerini (tek çekim) ücretsiz olarak gerçekleştirebilir.

Rehberlik bölümü mezunu veya öğrencileri

  • Başvuru formu buradan indirebilirsiniz (sinavbasvuru@tureb.org.tr adresine gönderilecektir)
  • Mezuniyet / öğrenci belgesi (aslı gibidir onaylı olmak şartıyla)  E-Devlet üzerinden alınan belgeler geçerlidir (E-devlet üzerinden alınan belgelerde aslı gibidir onayı  gerekmemektedir) (sinavbasvuru@tureb.org.tr adresine gönderilecektir)
  • Yabancı dil seviye tespit sınavına girecek rehberlik bölümü öğrencisi/mezunu adaylar,  https://ogrenci.tureb.org.tr adresinden kredi kartı veya banka kartı ile ödemelerini (tek çekim) ücretsiz olarak gerçekleştirebilir.
  • Yabancı dil seviye tespit sınavına girecek rehberlik bölümü öğrencisi/mezunu adayların, RBS sistemine kayıt yaptırıp fotoğraf ve nüfus cüzdanı suretlerini sisteme yüklemeleri gerekmektedir.

BAŞVURU SÜRESİ:

Dil Ekletme ve Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavına katılacak adayların, bu duyurunun “Başvuru İçin İstenen Belgeler” bölümünde yer alan sınav başvuru formunu ve diğer evrakları taratarak ya da görüntü kalitesi yüksek bir şekilde fotoğrafını çekerek 15-25 Ocak 2021 tarihleri arasında (Yoğun talep üzerine 1-2 Şubat 2021 tarihinde başvurular açık olacaktır. Düzenleme tarihi 31 Ocak 2021) sinavbasvuru@tureb.org.tr mail adresine göndermeleri gerekmektedir. Bu süre içerisinde gönderilmeyen evraklar işleme alınmayacaktır.

ÖNEMLİ NOT:

*Sınava girecek öğrenciler/mezunların sınav girişi ve sonuçları   https://ogrenci.tureb.org.tr adresinden kişiye özel açıklanacağı için tüm öğrencilerin/mezunların KVKK metnini okuyarak belirtilen adrese üye olunması zorunludur.

*Sınav link ve sonuçları adayın cep telefonuna veya e-posta adresine iletileceği için cep telefonu ve mail adresinin başvuru sahibine ait olması, eksiksiz ve doğru olarak başvuru formuna ve sisteme girilmesi gerekmektedir. Yanlış veya eksik yazılan bilgilerden doğacak olumsuzluklardan adaylar sorumlu olacaktır.

*RBS veya  https://ogrenci.tureb.org.tr üzerinden sanal pos ile yapılan ödemelerde dekont verilmemekte olup ödemeleriniz sistem üzerinden kontrol edilmektedir. Sanal pos üzerinden yapılan ödemeleri başvuru formunuzda belirtmeniz yeterli olacaktır. (Sınava girilecek her bir dil için ayrı ayrı ücret yatırılacaktır. Sınavlar için yatırılmış ücretler sınava girilmese dahi iade edilmeyecektir.)

* Eksik belgeli başvurular dikkate alınmayacaktır. Sorumluluk başvuru sahibine aittir ve ücret iadesi yapılamayacaktır.

* Mevzuat gereği, sözlü sınavlara itiraz bulunmamakta olup yazılı sınavlara itiraz eden adaylardan işlem ücreti alınacaktır.

* Sınav ücretini yatıranlar bu duyuruda bahsi geçen koşulları kabul etmiş sayılırlar.

* Sınava girecek adayların sınav giriş tarihlerinde hiçbir değişiklik yapılmayacaktır.

KOMİSYON OLUŞTURULMASI:

Mevzuat gereğince her bir dil için ayrı ayrı komisyon oluşturulması gerekmekte olup Birliğimiz tarafından başvurulan dillerle ilgili komisyon oluşturulması amacıyla çalışmalar yürütülecektir. Ancak zaman zaman komisyonların oluşturulmasında güçlüklerle karşılaşılmaktadır. Başvurular tamamlandıktan sonra komisyon oluşturulamayan dil gruplarına müracaat edenlere bilgi verilecek, sınavın gerçekleşememesi halinde bu durumdaki adaylara yatırdıkları ücretler iade edilecektir.