18.02.2020 15:38:56 Paylaş

Yabancı Dil Seviye Tespit ve Dil Ekletme Sınavı Başvuruları

 

Birliğimiz tarafından, 6326 Sayılı Turist Rehberliği Meslek Kanunu gereğince hazırlanan Meslek Yönetmeliği’nin Tanımlar başlıklı 3 üncü maddesinin (r) bendi gereğince; rehberlik bölümü öğrencileri ile mezunlarına yönelik olarak “Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı”, Dil Ekletme Sınavı başlıklı 18 inci maddesi gereğince ise ruhsatnamelerine yeni bir dil ekletmek isteyen turist rehberlerine yönelik olarak “Dil Ekletme Sınavı” yapılacaktır.

SINAV YERİ VE TARİHLERİ:

Sınav Yeri                                                   Sınav Tarihleri

Ankara Ayrancı Anadolu Lisesi             06-10 Nisan 2020

 Sınav Yeri Adresi: Aziziye Mah. Hoşdere Cad. No 139 Yukarı Ayrancı-Çankaya/ANKARA

(Kızılay Güvenpark’tan kalkan Hoşdere - Oran Sitesi ve Hoşdere - Yıldız, Birlik Mahallesi minibüsleri ve 185 nolu otobüsler ile ulaşım sağlanmaktadır.)

 

SINAV ÜCRETİ: 350,00 TL

SINAVLARIN ŞEKLİ:

*Dil ekletme ve seviye tespit sınavına katılacaklar için;

-Yabancı dil sözlü

-Yabancı dil yazılı

BAŞVURU İÇİN İSTENEN BELGELER:

Dil ekletmek isteyen rehberler

Başvuru formu

Dil ekletme sınavına girecek rehberlerimiz, RBS üzerinden kredi kartı veya banka kartı ile ödemelerini (tek çekim olarak) ücretsiz olarak gerçekleştirebilir

Rehberlik bölümü mezunu veya öğrencileri

Başvuru formu

Sınav ücreti banka dekontu

Mezuniyet / öğrenci belgesi (aslı gibidir onaylı olmak şartıyla)  E-Devlet üzerinden alınan belgeler geçerlidir (E-devlet üzerinden alınan belgelerde aslı gibidir onayı  gerekmemektedir)

Nüfus cüzdanı fotokopisi

Sınava katılacak tüm adayların başvuru evraklarını "Turist Rehberleri Birliği Çankaya Mahallesi Cinnah Caddesi No:59/8 Çankaya 06690 ANKARA" adresine şahsen getirmeleri veya kargo ile göndermeleri gerekmektedir.

BAŞVURU YERİ VE SÜRESİ:

Dil Ekletme ve Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavına katılacak adayların, Birliğimizin web sayfasından (www.tureb.org.tr) temin edecekleri sınav başvuru formunu doldurarak başvuru için gerekli belgelerle birlikte 18 Şubat-16 Mart 2020 tarihleri arasında TUREB’e şahsen veya kargo yolu ile başvurmaları gerekmektedir.

ÖDEME ŞEKLİ:

  • Banka içi şubeden ödeme yapacaklar için:

- Turist Rehberleri Birliği’nin Halkbankası Kurumsal Tahsilat hesabına Yabancı Dil Seviye Tespit ve Dil Ekletme sınav ücreti yatırılabilir.

EFT ve Havale ile ödeme yapacaklar için:

Banka             : Halk Bankası

Hesap Adı       : Turist Rehberleri Birliği

Hesap No        : 16000091

Şube Kodu      : 407

IBAN: TR74 0001 2009 4070 0016 0000 91

- Nolu hesaba ödeme yapacak adaylar, açıklama kısmına “adayın adı- soyadı /dil sınav ücreti ödemesi” bilgilerini girdikten sonra ödemelerini gerçekleştirebilir.

- Seviye tespit sınavına girecek öğrenciler-mezunlar, https://ogrenci.tureb.org.tr adresinden kredi kartı ile ödemelerini (tek çekim olarak) ücretsiz gerçekleştirebilir.

ÖNEMLİ NOT:

*Sınava girecek öğrenciler sınav ücretlerini EFT veya havale ile yapsalar dahi sınav sonuçları https://ogrenci.tureb.org.tr adresinde kişiye özel açıklanacağı için tüm öğrencilerin KVKK metnini okuyarak belirtilen adrese üye olunması zorunludur.

* Yapılacak bilgilendirmeler için cep telefonu, mail adresi ve iletişim adresleri başvuru sahibine ait olmalı, eksiksiz ve doğru olarak girilmelidir. Bilgilerin hatalı girilmesinden kaynaklı yaşanacak aksaklıklarda sorumluluk öğrenciye aittir.

*RBS veya https://ogrenci.tureb.org.tr üzerinden sanal pos ile yapılan ödemelerde dekont verilmemekte olup ödemeleriniz sistem üzerinden kontrol edilmektedir. Sanal pos üzerinden yapılan ödemeleri başvuru formunuzda belirtmeniz yeterli olacaktır.

 (Sınava girilecek her bir dil için ayrı ayrı ücret yatırılacaktır. Sınavlar için yatırılmış ücretler sınava girilmese dahi iade edilmeyecektir.)

  • Eksik belgeli başvurular dikkate alınmayacaktır. Sorumluluk başvuru sahibine aittir ve ücret iadesi yapılamayacaktır.
  • Mevzuat gereği, sözlü sınavlara itiraz bulunmamakta olup yazılı sınavlara itiraz eden adaylardan işlem ücreti alınacaktır.
  • Sınav ücretini yatıranlar bu duyuruda bahsi geçen koşulları kabul etmiş sayılırlar.
  • Sınav programı Birliğimizin web sayfasından duyurulacaktır.
  • Sınava girecek adayların sınav giriş tarihlerinde hiç bir değişiklik yapılmayacaktır.

KOMİSYON OLUŞTURULMASI:

Mevzuat gereğince her bir dil için ayrı ayrı komisyon oluşturulması gerekmekte olup Birliğimiz tarafından başvurulan dillerle ilgili komisyon oluşturulması amacıyla çalışmalar yürütülecektir. Ancak zaman zaman komisyonların oluşturulmasında güçlüklerle karşılaşılmaktadır. Başvurular tamamlandıktan sonra komisyon oluşturulamayan dil gruplarına müracaat edenlere bilgi verilecek, sınavın gerçekleşememesi halinde bu durumdaki adaylara yatırdıkları ücretler iade edilecektir.