01.11.2017 14:49:25 Paylaş

TUREB ve Çin Kültür Derneği İşbirliği İle Turist Rehberlerine Özel Çince Eğitim Programı

Kurslar Hakkında Genel Bilgiler

Türkiye’nin ilk resmi Çince Kursu olan Özel Lotus Yabancı Dil Kursu’nun da kurucusu olan Çin Kültür Derneği 16 yıl önce ilk Çince kurslarına turist rehberleri ile başlamıştır. O günden bu güne kadar geçen sürede rehberlere Çince öğretimi konusunda yoğun programlar düzenlemektedir. 

Rehberler için düzenlenen gruplarda sadece rehberler eğitim görmektedir. Bu sayede eğitim programı rehberlere özel planlanabilmektedir. Rehberin ihtiyacı olan bilgiler özenle hazırlanmış görsel ve işitsel ders kaynakları ile sunulmaktadır. Ders içeriklerine ayrıca rehberlik esnasında otobüs içinde anlatılması mümkün olan bölge ile ilgili kültürel ve tarihi bilgiler de Çince olarak eklenmiştir. Bu sayede rehberlerimize turist gruplarına çok daha iyi bir hizmet verecek şekilde donanım kazandırılmaktadır.

Rehberler için özel kaynak ve müfredatla konuşma ağırlıklı olarak verilen eğitimler her zaman TUREB yetkililerinin denetimine açıktır. Müfredat ve ders işlenişi konusunda TUREB yetkililerinden gelecek olan yönlendirmeler de esas alınacaktır.

 Eğitim Detayları;

a)      Öğretmen ve Eğitmenler

Eğitimler Çinli öğretmenler tarafından verilmektedir. Ayrıca ileri düzeyde Çince bilen grup eğitim danışmanı olan bir Türk personel istihdam edilmektedir. Bu eğitmenler ile sürekli ilave destekler ve soru cevaplar sağlanmaktadır.

 b)     Ders Programı

Rehberler için düzenlenen kurslar 72’şer derslik kurlardan oluşmaktadır. Programın tamamı 9 kurdan oluşup programı tamamlayan birçok öğrencimiz girdikleri sınavlarda başarılı olabilmektedir. Rehberlik sırasında daha başarılı olabilmek için derslere devam çok faydalı olacaktır. 
Ders Günleri: Ders günleri rehberlerden gelen taleplere göre de şekillenebilmektedir. Bunların dışında Derneğimizin belirlediği programlar ise şu şekildedir.

 Hafta İçi Yoğun Gruplar:  

Pazartesi, Salı, Perşembe, Cuma : Saat 10:00 - 14:15 (11:45-12:30 arası) öğle arası vardır.  (Haftada 4 gün 4’er dersten toplam 16 derstir.)

Eğitim Süresi: 6 Ay ( 384 Ders )

Başlangıç: 13 Kasım  2017 

Bitiş: 27 Nisan 2018

c)      Sınavlar

Derslerin devamında dil ekletme sınavlarına özel deneme sınavları da yapılacaktır. 

d)     Konuşma Programları

Derslerde öğretilmekte olan konu başlıklarının hayata geçirildiği bu programlar ders öğretmeninin dışında Çinli ve Türk öğretmenlerin aynı anda uyguladığı konuşma programlarıdır. Farklı öğretmenlerin programa girmesi ile öğrencilerimizin farklı seslere alışmaları sağlanmaktadır. Öğrencilerimizin tamamı belirli bir çerçevede konuşmalar yapmaktadır. Bu programlarda turlar esnasında kullanılması gereken;

-          Alışverişte ( Halı, Kuyumculuk, Tekstil, Seramik, vb. )

-          Otelde

-          Otobüste ( transferler sırasında) 

-          Restaurantta

-          Hava Alanında

-          Hastanede

-          Karakolda vb  konularda kullanılacak cümlelerin öğretimi ve pratiği sağlanacaktır.

 

e)      Ören Yerleri İçin Özel Eğitimler

Rehberlere özel yapılan eğitimlerin önemli bir kısmını da ören yerleri için yapılan eğitimler oluşturmaktadır. Bu eğitimler için özel olarak hazırlanmış kaynaklar kullanılmaktadır. Eğitimlerde aşağıdaki bölgelerin eğitimleri verilmektedir. TUREB yetkililerinin bunların dışında bir bölge veya tarihi yapı için eğitim verilmesini istemesi durumunda bunlar da eğitimlere eklenecektir. 

-          Anıtkabir

-          Antalya

-          Ayasofya

-          Boğaziçi

-          Boğaziçi Köprüsü

-          Çanakkale

-          Dolmabahçe Sarayı

-          Efes

-          Galata Kulesi

-          İstanbul

-          Kapadokya

-          Kapalı Çarşı

-          Kariye Müzesi

-          Konya

-          Pamukkale

-          Süleymaniye Camii

-          Sultanahmet Camii

-          Sultanahmet Meydanı

-          Taksim Meydanı

-          Topkapı

-          Yerebatan Sarnıcı

 

f)       Tonlama Eğitimi

Tonlama Çince’nin en önemli konusudur. Bu nedenle Çinli öğretmenlerimiz Pekin aksanını en arı şekilde konuşan Çinli öğretmenlerden seçilmektedir. Tonlama eğitimi için özel hazırlanmış bilgisayar programları da kullanılmaktadır.

g)      Ders Kaynakları

Derslerde kullanılacak kaynakların bir kısmı Çin Üniversiteleri tarafından hazırlanmış ve derneğimizin Çinli ve Türk öğretmenleri tarafından Türkçe ilave kaynaklar eklenmiş kitaplardır. Bazıları ise doğrudan Derneğimizin öğretmenleri tarafından hazırlanmış rehberlere özel kaynaklardır.

Kurslarda kullanılacak olan kaynaklardan bazıları şu şekildedir:

1)      Ören yerlerinin Çince ( Pinyinli ) tanıtım kitapçığı

2)      Ören yerleri tanıtım kitapçığının yeni başlayanlara özel Çinliler tarafından seslendirilmiş     CD’si (Çinli öğretmenlerimiz kitapçığı yavaş bir şekilde okumuşlardır. Bu sayede kitap okunurken ses olarak da takibi yapılabilmektedir. )  

3)      Kelime kartları

4)      Ören yerlerinin ve ören yerlerinde bulunan bina vb. yapıların Çince seslendirilişini içeren     kartlar.

5)      Ders kitabı ( 成功之路) Chenggongzhilu ( Pekin Dil ve Kültür Üniversitesi Yayını)

6)      Ders kitabının CD si ( 成功之路) Chenggongzhilu ( Pekin Dil ve Kültür Üniversitesi Yayını)

7)      Çince karakterler için özel defter

 

h)     Ücretlendirme ve Grup Yeter Sayısı

Rehber olmayan öğrenciler için kurs ücreti ( 1 kur – 64 ders) : 1200 TL + 80 TL ( kitap bedeli) 

TUREB İşbirliği ile açılması planlanan eğitimler için 1 Kur – 64 Ders: 800 TL + 80 TL ( Kitap bedeli)  olarak belirlenmiştir. Bu durumda normal ücret üzerinden %33 indirim yapılmış olmaktadır. Bugüne kadar münferit olarak eğitimlere gelen rehber öğrencilerimize %20 indirim uygulanmaktadır. Ancak bu program için özel bir indirim uygulanmıştır. 

Gruplar için yeter sayı 8’dir. Gruplar maksimim 15 kişiliktir. 

 

a)      İstanbul Dışında Eğitimler

Derneğimizin aktif eğitim verebileceği Ankara, Nevşehir, Antalya, İzmir şehirleridir. Bu şehirlerde ders anlatılması için uygun mekan sağlanması durumunda aynı şartlarla eğitim verilebilecektir.  

 

Çin Kültür Derneği

Adres: Ergenekon Mahallesi Papa Roncalli Sokak No: 84 Harbiye Şişli İstanbul

Telefon: 0212 291 45 30

E-mail:info@cinkultur.com

Web:www.cinkultur.com