16.11.2016 16:34:50 Paylaş

Altınköy Yaşayan Müze

Haydi köyümüze geri dönelim

10 Kasım 2016 günü Birlik Başkanımız Ahmet Zeki APALI ve Birlik Denetmeni Şinasi KALYONCU Altınköy Yaşayan Müze yetkilileriyle görüşmek üzere müzeyi ziyaret ettiler. Müze koordinatörü Hatice ZIK ile Altındağ İlçesi sınırları içindeki okulların öğrencilerine müze ve gezi kültürü hakkında bilgi verilerek öğrencilerin bilinçli ziyaretlerinin sağlanması konusu görüşüldü.

Ankara merkeze sadece 15 km uzaklıktaki bu muhteşem müzeyi görmenizi tavsiye ederiz.

Müze hakkındaki kısa bilgiyi aşağıdan okuyabilir daha detaylı bilgi edinmek için link tıklayabilirsiniz. 

Altındağ Belediyesi, 100 yıl öncesinin köy hayatını “Altınköy” projesiyle Ankaralıların ayağına getirdi. 1930’larda, 40’larda, 50’lilerde Anadolu’nun bir köyünde ne varsa, bu köyde de hepsi var. Hatta daha fazlası var.

Altınköy’ün kapısı, camisi, çamaşırhanesi, okulu, bakkalı,  köy evleri, yel ve su değirmeni, asma köprüsü, köy kahvesi köyün içindeki yerini aldı.  Ancak burası yaşayan bir açık hava müzesi. Bu yüzden de köyün özellikleri bununla sınırlı değil. Bu köyde koyunlar, kuzular, inekler, öküzler, atlar, eşekler, köpekler, kediler, kuşlar, geyikler, ceylanlar, arılar, horozlar, tavuklar da var. Bu köyde buğday tarlası, sebze, meyve tarlaları, meyve ağaçları, ahırlar, kümesler, at ve öküz arabası da var. Bu köyde süt, yoğurt, tereyağ, peynir, yumurta, un, ekmek, domates, salatalık, kara lahana, marul, roka, semizotu, ıspanak, brokoli, patlıcan, kabak, fasulye  de var. Bu köyde nalbant, kalaycı, dokumacı, demirci, değirmenci, köy bekçisi, köy muhtarı, kahveci, bakkal, seyis de var. Bu köyde 100 yıl öncesine ait eşyalar da var. Tırmık, anadut, dirgen, dibek, soku, tokaç,  havan, el değirmeni, hereni, kuşhane, iği, çotra, sarım tarağı, futun, kulaklı sandık, keşkek tokmağı, sıyırgı da var.

Bu köyde gün doğumu ile gün batımının da ayrı bir güzelliği var…

http://www.altinkoy.tc/