30.10.2013 00:00:00 Paylaş

Tarih Temizken Güzeldir Etkinliği

Tarih Temizken Güzeldir Etkinliği

29.10.2013 tarihinde Çanakkale Bölgesel Turist Rehberleri Odası’nın (ÇARO) çabalarıyla Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı (GYTMP) sınırları içinde kamu yararına çevre temizliği etkinliği gerçekleştirilmiştir.

Her yıl yerli yabancı yaklaşık 2 milyon kişinin ziyaret ettiği bu alanda görülen kirliliğe dikkat çekmek; ziyaretçilerin çevre temizliğine duyarlılıklarını artırmak; tarihine sahip çıkmalarını sağlamak amacı ve “Tarih, temizken güzeldir.” sloganı ile yapılan organizasyona Eceabat Kaymakamı Nurettin Dayan, Eceabat Belediye Başkanı Kemal Dokuz, İlçe Jandarma Garnizon Komutanı Sinan Okumuş, TUREB (Turist Rehberleri Birliği) Başkanı A. Zeki Apalı, ÇARO Yönetim Kurulu Başkanı Adem Biçer, GYTMP Müdürü Ozan Hacıalioğlu ile çok sayıda rehber ve öğrenci katıldı.

Program planlandığı gibi katılanların gruplara ayrılarak tarihi yarımadaya dağılmalarından sonra büyük bir ciddiyetle tamamlandı. Özellikle boğazın kıyılarından toplanan atık maddelerin çokluğu dikkati çekti. Hatta denize atılmış otobüs lastiği tüm katılımcıları hayrete düşürdü.

TUREB Başkanı A. Zeki Apalı, etkinliği organize eden Birlik üyesi odalarından ÇARO’yu böylesine önemli bir konuda, etkinliği hepimiz için çok anlamlı bir gün olan Cumhuriyetimizin ilan yıldönümünde gerçekleştirmelerinden dolayı tebrik ederek, benzer etkinliklerin her geçen gün artan turizm ve çevre bilincine, yerli turistlerin ziyaret kurallarına ve alışkanlıklarına olumlu katkılar yapacağını söyledi.

ÇARO Başkanı Adem Biçer ise bu etkinliğin başlangıç olduğunu, bundan sonraki yıllarda farklı noktalarda daha da geliştirilerek yapılacağını ve “Cumhuriyetin temellerinin atıldığı bu kutsal topraklarda, neden tarihini ve çevresini seven bir toplumun temelleri atılmasın?” dedi.  

Cumhuriyet Bayramınız Kutlu Olsun!

Basında TUREB:

www.tourismtoday.net