17.12.2013 00:00:00 Paylaş

Dil Ekletme Sınavı Başvuruları Sona Erdi

6326 Sayılı Turist Rehberliği Meslek Kanunu ve Meslek Yönetmeliği gereğince Birliğimizce, Rehber Odalarına kayıtlı, ruhsatname sahibi Ülkesel veya bölgesel rehberlere yönelik dil ekletme, üniversitelerin rehberlik bölümlerinin son sınıflarında öğrenim gören veya mezun olanlara yönelik olarak ise Yabancı Dil Seviye Tespit sınavı yapılacaktır.

 
Sınava başvurular sona ermiş olup odalardan gelen başvuruların sınıflandırılması devam etmektedir. Sınav Yeri ve saatleri konusunda detaylı bilgi önümüzdeki günlerde verilecektir.
 
Başvuru süresince yoğun olarak sorulan bazı sorular ve yanıtları şu şekildedir.
 
- Sınavlar ne şekilde yapılacaktır?
  Yönetmelik gereği her katılımcı önce sözlü sınava girecek, başarılı olanlar yazılı sınava girme hakkını kazanacaklardır.
- Yazılı sınav nasıl olacak?
   Daha önce Bakanlıkça yapılan sınavlardaki gibi sınava girilen dilden Türkçeye, Türkçeden o dile paragraf çeviri şeklinde      olacaktır.
- Sınava başvurulan her dilde sınav komisyonu kurulabilecek midir? 
  Uluslararası kabul gören her dil için sınav komisyonu oluşturulabilmesi için azami çaba gösterilecek, ancak komisyon kurulamaması durumunda başvuru sahipleri bilgilendirilerek yatırdıkları ücret iade edilecektir.
- Sınavlar 1 gün içerisinde bitecek mi?
  Nadir dillerde aynı gün içerisinde hem sözlü hem de yazılı sınavların tamamlanabileceği öngörülmektedir. Yoğun başvuru olan dillerde ise sözlü sınavlar tamamlandıktan sonra herkes için aynı anda yazılı sınav yapılacağından süreç birkaç gün olabilir.