14.05.2014 00:00:00 Paylaş

II. ETAP 2 GRUP UYGULAMA GEZİSİ (14 Mayıs 2014)

II. ETAP 2 GRUP UYGULAMA GEZİSİ

ÜNİVERSİTELERİN TURİST/TURİZM REHBERLİĞİ BÖLÜMÜ

ÖĞRENCİLERİ İLE MEZUNLARI İÇİN DUYURU

 

Bilindiği üzere, 6326 sayılı Turist Rehberliği Meslek Kanunu gereğince, üniversitelerin Turist/Turizm Rehberliği bölümleri öğrencileri ile mezunlarına yönelik olarak Yurtiçi Uygulama Gezileri Birliğimiz tarafından gerçekleştirilmektedir.

Bu kapsamda, ilk defa 2013 yılında iki aşamalı olarak planlanan uygulama gezilerinin ilk etabı, Marmara – Ege ve Akdeniz Bölgelerini içerecek şekilde “Kış Gezisi olarak adlandırılmış ve gezi, iklim koşulları ile konaklama maliyetleri de düşünülerek Kasım, Aralık ve Ocak aylarında 6 grup olarak gerçekleştirilmiştir.

 

 1. Uygulama gezilerinin II. Etabı İç Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu ve Karadeniz bölgelerini içermektedir.
 2. Geziler öncelikle I. Etap Marmara-Ege ve Akdeniz bölgelerini tamamlayan Üniversitelerin Turist/Turizm Rehberliği bölümleri öğrencileri ile mezunlarına yönelik olarak 25.06.2014 başlatılacak olup mevcut yönetmelik gereği 27 gün olarak gerçekleştirilecektir. Başvuruları ise 20.05.2014 tarihinden itibaren kabul edilecektir.
 3. Gezi programı toplamda 27 gün sürecek olup, gezi 4 gün Ankara çıkışlı günübirlik (konaklamasız), 22 gece konaklamalı, konaklamalar ise 3* - 4* - 5* yıldızlı otellerde olacak ve 4* ağırlıklı gerçekleşecektir.

Geziye çıkacak her araç için en az 35, en çok 40 katılımcı olması şartı vardır. İkinci bir aracın çıkmasına yeterli sayıda başvuru olmaması halinde ise başvuru tarihine göre işlemlerini tamamlamış ilk 40 kişi geziye çıkacak, kalanlar sonraki tarihlerde yapılacak gezilere bırakılacaktır. Gezinin başlangıç noktası Ankara olacaktır.

Gezi için katılımcılardan alınacak ücrete 2 kişilik odada kişi başı konaklama, kahvaltı ve akşam yemekleri dâhil olacaktır.

 1. Gezinin kişi başı ücreti 3.520,00 TL’dir. Ankara ile yakın bölgelerin günübirlik gezileceği ve bu gezilerin Ankara hareketli olacağı ilk 4 gün, katılımcı tarafından Ankara da konaklama talep edilecek olursa (kayıt esnasında bildirilmesi kaydıyla), bu ücrete 2 kişilik odada kişi başı 270- TL eklenecektir.  Bu bedel kredi kartı ile tek çekim, havale veya nakit ödeme fiyatıdır. Kredi kartları için uygulanan uzun vadeli taksitlere sınırlama getirilmesi nedeniyle 3.520 TL lik peşin ödemeli bu turun fiyatı, kredi kartına
 • 3 taksit, 1.280 TL x 3 = 3.840 TL
 • 6 taksit,    670 TL x 6 = 4.020 TL
 • 9 taksit,    470 TL x 9 = 4.230 TL

olarak turu yapacak acente tarafından bildirilmiştir.

Fiyat double odada kişi başı yarım pansiyon (kahvaltı + akşam yemeği) konaklama olarak belirlenmiştir. Gezi programının yoğunluğu, konaklanan otellerde toplu alınan akşam yemek fiyatlarının uygun olması nedeniyle yarım pansiyon konaklama tercih edilmiştir.

 

 1. Gezi, Ankara yakın çevresinden başlayıp, sırasıyla Karadeniz – Doğu - Güneydoğu ve İç Anadolu Bölgeleri tamamlandıktan sonra Nevşehir de bitecektir. Dileyen katılımcılar buradan ayrılabilecekleri gibi, çıkış noktasına dönecek araç ile Ankara ya da gelebileceklerdir.
 2. Uygulama gezisi rehberlik eğitiminin önemli bir parçası olduğu için katılımcılar kendilerine gezi öncesi verilen tüm kurallara uymak, gezinin uyum içinde gerçekleşmesini sağlamak zorundadırlar.
 3. Geziye çıkacak her bir araçta eğitmen rehber, belli dönemlerde katılacak TUREB ve Bakanlık gözetim ve denetim elemanları ile acenta temsilcisi bulunacaktır.
 4. TUREB belli yerlerde programa katkı sağlamak amacıyla uzmanların katılımları ve anlatım yapmalarını temin edecektir.
 5. Mevsim koşulları ve ziyaret yerleri (SİT alanı, camii, kilise, vb) göz önünde bulundurularak uygun kıyafet alınmalı, sabah erken saatlerde yola çıkılıp geç saatlerde otele giriş yapılabileceği bilinmelidir.
 6. Uygulama Gezisi, Esmeralda Seyahat Acentası tarafından gerçekleştirilecektir. İletişim bilgileri; Necatibey Cad. No:13/9 Kızılay/ANKARA

Tel: 0 312 231 88 55 (Pbx),  Faks: 0 312 231 52 32

E-Posta:  turkiyeturu@esmeraldatur.com

 

Kesin Kayıt için Gerekli Belgeler

 

 1. Mezun olunan okulun ve mezuniyet tarihinin de belirtildiği, TUREB Yönetim Kurulu Başkanlığına yazılmış uygulama gezisine katılım dilekçesi,
 1. Gezi boyunca görünür bir şekilde taşınmak zorunda olunan kimlik kartları için dijital ortam vesikalık fotoğraf (kartların hazırlanması için e-posta yoluyla acenteye iletilecektir),
 2. Nüfus cüzdan fotokopisi (T.C. kimlik numarasının da bulunduğu kimlik fotokopisi sigorta ve kayıt işlemleri için acenteye e-posta yoluyla gönderilecektir),
 3. Gezi ücretinin yatırıldığını gösterir belge,
 4. İlk 4 maddedeki belgeler turu yapacak acenteye taratılarak e-posta olarak gönderilecektir. Ancak, dilekçenin ıslak imzalı aslı, son 6 ay içerisinde çekilmiş 2 adet renkli vesikalık fotoğraf, nüfus cüzdanı fotokopisi tura başlarken araçtaki acente görevlisine teslim edilerek acente tarafından Birliğe ulaştırılacaktır.