24.10.2014 00:00:00 Paylaş

TUREB Rehberlerin Yanında

Birliğimiz üyesi İstanbul Turist Rehberleri Odası’na kayıtlı profesyonel turist rehberi Hayri ERDOĞDU 03 Mayıs 2014 tarihinde grubuyla Sultanahmet ziyaretini yaparken belgesiz rehberlik yapan, düzeni bozan, turistleri belli yerlere götürerek para kazanmayı hedefleyen “hanutçu” diye tabir edilen bir grubun sözlü sataşmasına ardından da darp etmelerine maruz kalmıştı.

Olayın hemen ardından yaşadığı darp olayı nedeniyle sağlık raporu alarak saldırganlardan şikâyetçi olan Hayri ERDOĞDU’nun ilk duruşması bugün Çağlayan Adliyesi 74. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Türkiye’nin değişik yerlerinden gelerek meslektaşlarını yalnız bırakmayan onlarca rehber müthiş bir dayanışma örneği sergileyerek bütün camiaya mesaj verdiler.

Sayın ERDOĞDU’nun darp olayının ardından İçişleri Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, İstanbul Valiliği, İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü, Sultanahmet Camii Derneği Yöneticileri ile konunun ciddiyeti görüşülmüş, daha vahim olaylar yaşanmadan gerekli tedbirlerin alınması talep edilmiştir. Ancak, olumlu bir gelişme olmadığı gibi geçen süreçte daha birçok rehberimiz görevi başında sözlü taciz, hakaret ve darp olaylarına maruz kalmışlardır.

Mahkemeye sanıkların 2 yıldan 5 yıla kadar hapis ile cezalandırılmalarını isteyen iddianameyi sunan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı olayın ciddiyetini tescillemiş durumdadır. Yüce Mahkeme duruşmayı, diğer sanığın katılımının sağlanması ve katılan vekillerine vekaletnâmelerini sunmaları için ek süre vererek 20 Ocak 2015 tarihine bırakmıştır.

TUREB olarak hukukçularımızla birlikte davanın takipçisi olacağımızı tüm kamuoyuna duyurur; yüce Türk Adaletine olan güvenimizin tam olduğunu beyan ederiz.

Turizmin yasadışılıktan kurtarılıp çağdaş yöntemlerle yapıldığı, tüm rehberlerimizin korkusuzca ülkelerini tanıtabildiği huzur dolu günlerin bir an önce gelmesi dileklerimizle…

TUREB YK

İlgili Haber Linkleri :

Hürriyet Gazetesi : http://www.hurriyet.com.tr/gundem/27260492.asp

Milliyet : http://www.milliyet.com.tr/Milliyet-Tv/video-izle/Sultanahmet-te-turist-rehberine-saldiri-davasi-1GbmazP4gmAc.html

Yurt Gündemi : http://www.milliyet.com.tr/sultanahmet-te-turist-rehberine-gundem-1944499/

Aydınlık : http://www.aydinlikgazete.com/guendem/52210-darp-edilen-rehberler-tedbirsizlikten-sikayetci.html