22.08.2022 17:03:12 Paylaş

Uygulama Eğitim Gezisi Başvuruları Başlıyor

Birliğimiz tarafından üniversitelerin turist/turizm rehberliği bölümü öğrencileri ya da mezun durumda olan rehber adayları ile ruhsatnamelerine bölge ekletmek isteyen rehberlerimiz için planlanan yurtiçi uygulamalı eğitim gezilerinin 4 Bölge (İç Anadolu – Doğu Anadolu – Karadeniz - Marmara ) ile ilgili kısımları aşağıdaki tabloda belirtilen bölge ve tarihlerde yetkilendirilmiş acenta tarafından yapılacaktır.

 • Uygulama gezisi hakkındaki tüm sorular ve başvurular için;

-Esmeralda Seyahat Acentası

Telefon: 0 312 231 88 55 pbx

E-posta: ug@esmeraldatur.com

Web    : www.esmeraldatur.com

Çalışma Saatleri: P.tesi’den-C.tesi’ye  09.00-18.00  

Başvuru tarihi:

22 Ağustos- 09 Eylül 2022

Başvuru şekli:

Rehberlerimiz İçin:

Başvurular RBS üzerinden alınacaktır.

NOT: *Turist Rehberliği Meslek Yönetmeliği’nin 17. maddesinin 1. fıkrasındaki; “Bölgesel turist rehberleri, gerekli koşulları yerine getirerek ruhsatnamelerine yeni bölge veya bölgeler ekletebilir. Ancak, yeni bir bölge ekletmek için ruhsatnamesinde yazılı olan bölgede en az iki yıl eylemli turist rehberliği yapmış olmak, uygulama gezisine katılmış olmak ve gezi sonunda Birlik tarafından yapılacak olan yazılı sınavda başarılı olmak gerekmektedir.” hükmü uyarınca bölge ekletmek isteyen rehberlerimiz geziye katılabilir ancak ruhsatnamesinde yazılı bölgede iki yıl eylemli olduktan sonra yeni bölgeyi ruhsatnamelerine ekletebilir.

*(Bu madde sadece BAKANLIK KURSLARI veya TUREB sertifika programları ile bölgesel ruhsatname alan rehberler için geçerlidir.)

Öğrenciler İçin:

Rehber adayı öğrenci/mezunlarının ise RBS’ye aşağıda bulunan belgeleri yüklemeleri gerekmektedir.

Belgeler:

 • Nüfus Cüzdanı (ehliyet, pasaport belgesi de geçerlidir)
 • Mezun durumda olanlar için diploma/mezun belgesi
 • Öğrenci Belgesi
 • Kredi durumunu belgeleyen onaylı transkript belgesi
 • Altı ay içerisinde çekilmiş vesikalık yada biyometrik fotoğraf

(Mezuniyet belgesi ile öğrenci belgesi E-Devlet sisteminden alınabilir. Transkript belgesinin onaylı hali Fakülte öğrenci işlerinden yada öğrenci işleri sayfasından temin edilebilir.)

NOT: *Rehberlik bölümü öğrencileri 6326 sayılı Meslek Kanunu ve ilgili yönetmelik gereği; Üniversitelerin turist/turizm rehberliği bölümü öğrencileri için öngörülen kredi sayısının en az yüzde ellisini tamamlamış olmaları koşuluyla mezun olmadan da Birlik tarafından yapılacak uygulama gezilerine katılabilirler.

           *Yüksek Lisans öğrencileri için: Tezli Yüksek Lisans öğrencilerinin ders aşamasını bitirmesi ve bunu belgelemesi; Tezsiz Yüksek Lisans öğrencileri için ise birinci dönemi alttan dersi kalmadan başarıyla tamamlaması (kredi yükünün %50 sini tamamlamış olmak) ve bunu belgelemesi gerekmektedir.

Rehberlik bölümü mezunu veya öğrencileri başvuru aşaması,

 Uygulama gezisine katılacak rehberlik bölümü öğrencisi/mezunu adaylar, ilk olarak https://ogrenci.tureb.org.tr  adresine TC kimlik numarası ve güncel telefon numarasını girecektir.

 • Yukarıda istenen bilgiler girildikten sonra telefona gelen onay mesajı sisteme girilecektir. (Yurtdışında yaşayan adayların cep telefonlarına SMS gidemediği için Türkiye’de kayıtlı kolay ulaşabilecekleri birinin telefon numarasını vermeleri gerekmektedir.)
 • Doğrulama kodu girildikten sonra isim, soyisim, e-posta adresi bilgilerinin ve fotoğraf, kimlik fotokopisi, öğrenci/mezun belgesi ve transkript belgesinin sisteme yüklenmesi gerekmektedir.
 • Bu işlemin ardından belgelerinizin doğrulanması ve kontrolü için TUREB tarafından onay verilmesini beklemeniz gerekmektedir.
 • Onay işlemi verildikten ve ön ödemenizi kredi kartı ile gerçekleştirdikten sonra acenta sizinle ödemeniz için sms veya e-posta ile iletişime geçecektir. Acenta sizinle iletişime geçene kadar bekleyiniz.

****Tek kişilik oda sayısı sınırlı sayıda olduğundan bu yönde talep varsa başvuru aşamasında kesinlikle belirtilmelidir.

 BAŞVURU ÜCRETİNİN İADE EDİLEMEYECEĞİ DURUMLAR:

 • Turist Rehberliği Meslek Yönetmeliği’nin 14. maddesinin 7. fıkrasındaki, “Üniversitelerin turist/turizm rehberliği bölümü öğrencileri için öngörülen kredi sayısının en az yüzde ellisini, yüksek lisans programları öğrencilerinin ise ders aşamasını tamamlamış olmaları koşuluyla mezun olmadan da Birlik tarafından yapılacak uygulama gezilerine katılabilirler.” hükmü uyarınca başvuru yeterliği olmadığı halde kayıt yaptıranların başvuruları geçersiz sayılacak ve ücret iadesi yapılamayacaktır.
 • Eksik belgeli başvurular dikkate alınmayacaktır. Sorumluluk başvuru sahibine aittir ve ücret iadesi yapılamayacaktır.

***** Kayıtlı kişi sayısı 40’ın altında kalırsa, talep yetersizliği nedeniyle Birliğimiz tarafından gezi gerçekleştirilemeyecektir.

NOT: Talep başvurularının her bir grup için en az 40 kişi olması durumunda programlar gerçekleştirilecek olup, yeterli sayıya ulaşılamayan hallerde başvuru sahiplerine yatırdıkları ücretler iade edilecektir.  Kalan ödemenin acentaya ulaşmasından sonra katılımcı listeye dâhil edilecektir. Bildirilen şartlara uygun başvurularını tamamlamayan adaylar liste dışında bırakılacaktır.

ÖNEMLİ: Uygulama Eğitim Gezisi için, başvuru evraklarınızın onaylanmasından ve ön ödeme tutarı olan 1.000,00 TL (Bin Türk Lirası)’nin ödenmesinden sonra (Her bölge için ön ödeme tutarı alınacaktır), TUREB’in katılımcı kayıtlarını Acente ile paylaşmasının ardından;

Acente 1 hafta içerisinde kayıtlarda bildirmiş olduğunuz cep telefonu numaranıza ve / veya e-mail adresinize seçmiş olduğunuz her bir bölge ödemesi ile ilgili ayrı ayrı ödeme linkini gönderecektir. Gelen sms veya mail yolu ile bildirilen link(ler) üzerinden belirtilen süre içerisinde ödeme seçiminizi yaparak işleminizi tamamlamanız gerekmektedir.

Havale/Eft yolu ile ödeme yapacak olmanız durumunda gelen link(ler)i dikkate almayarak, Acente banka hesabına ödemenizi gerçekleştirdikten sonra, banka dekontunuzu ug@esmeraldatur.com mail adresine göndermeniz gerekmektedir. Dekont açıklama bölümünde “katılımcı ad – soyad ve katılacağınız bölge(ler)” eksiksiz olarak yazılması gerekmektedir.

Esmeralda Seyahat Acentesine yapılacak ödemelerde; taksitli ödeme ve nakit ödemeler için banka hesap bilgileri, 24.08.2022 tarihinde, acentenin www.esmeraldatur.com  web sayfasında yayınlanacaktır.

 

AŞAĞIDA BELİRTİLEN TARİHLERDEKİ KONTENJANLAR DOLUDUR. BU TARİHLERİN ÖNCESİ-SONRASI (2-4-6,....) TARİHLERİN BÜYÜK KISMINDA DA KONTENJANLAR DOLMUŞTUR. 

 

Bölge

Tarih

Gezi Süresi

Ön Kayıt Ücreti

Kalan Ödeme Nakit

Tek Kişi Konaklama Farkı Nakit

1

İÇ ANADOLU BÖLGESİ

19 Eylül 2022 (Pazartesi) Başlar

25 Eylül 2022 (Pazar) Biter

7  Gün

1.000,00 TL

4.580,00 TL

1.880,00 TL

2

DOĞU ANADOLU BÖLGESİ

25 Eylül 2022 (Pazar) Başlar

01 Ekim 2022 (Cumartesi) Biter

7  Gün

1.000,00 TL

4.730,00 TL

1.950,00 TL

3

KARADENİZ BÖLGESİ

01 Ekim 2022 (Cumartesi) Başlar

07 Ekim 2022 (Cuma) Biter

7  Gün

1.000,00 TL

4.500,00 TL

1.890,00 TL

4

MARMARA BÖLGESİ

07 Ekim 2022 (Cuma) Başlar

13 Ekim 2022 (Perşembe) Biter

7  Gün

1.000,00 TL

4.800,00 TL

1.980,00 TL