10.02.2022 15:15:00 Paylaş

Hititler Uzmanlık Eğitimi Başlıyor

HİTİTLER UZMANLIK EĞİTİMİ

Birliğimiz tarafından rehberlerimize yönelik “Hititler Uzmanlık Eğitimi" düzenlenecektir. Uzmanlık eğitimi 23-27 Şubat 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olup program detayları aşağıda yer almaktadır.

Hitit Uzmanlık Eğitimi

Katılım Ücreti: 250 TL

23 Şubat 2022

18.00 – 22.00 Online Teorik Eğitim

18.00

Doç. Dr. Metin ALPARSLAN  “Coğrafya Eski İnsan Etkileşimi ile Hitit Ekonomisi ve Devletleşme Süreci”

19.00

Prof. Dr. Aygül SÜEL  “Hitit Kadınının Hukuki Durumu”

20.00

Prof. Dr. Tayfun YILDIRIM “M.Ö III. Binde Yüksek Bir Kültürün Oluşumunda Çorum’un Rolü “

24 Şubat 2022

18.00

Doç. Dr. Meltem ALPARSLAN  “Sümer, Babil, Hitit Mitolojisi “

19.00

Dr. Sedef AYYILDIZ  ‘’Hititlerde Fal ve Kehanet”

20.00

Prof. Dr. Tayfun YILDIRIM  “Çorum’un Eski Hitit Tasvir Sanatında Yeri”

25 Şubat 2022

18.00

Prof. Dr. Andreas SCHACHNER  “Hitit Mimarlığı ve Şehirleşmenin Özellikleri”

20.00

Prof.Dr. İ. Tunç SİPAHİ  “Hitit Sanatının Kökenleri”

( Teorik eğitimlerimiz kazı başkanları ve üniversite hocalarımız tarafından verilecektir. Teorik eğitimler online yapılacağı ve canlı olacağı için zaman zaman bağlantı sıkıntıları olabilir ama teorik eğitimlere katılmak mecburidir.)

26 ve 27 Şubat tarihlerinde eğitimimizin pratik tarafı işlenecektir. Gezimiz Ankara’dan başlayacaktır. Katılımcılar Ankara’da veya gezimizin birinci durağı olan Alacahöyük’te pratik eğitimimize katılabilirler.

26 Şubat 2022 Ankara’dan yola çıkılacak. Alacahöyük gezilecek. Hattuşa’ya geçilecek. Yazılıkaya ve Hattuşa müzesinin ardından Puduhepa isimli hanımların işlettiği ve çevreye yeni bir turizm girişimi olarak imza atması beklenen restorantta öğle yemeğimizi alacağız. Ardından Hattuşa gezisini yapacağız ve Çorum merkezdeki otelimize geçeceğiz.

27 Şubat 2022 Çorum otelimizden saat 09:00’da ayrılacağız ve Çorum Müzesi’ni gezeceğiz. Çorum Müzesi gezimiz ardından Şapinuva’ya yola çıkacağız ve Şapinuva’yı gezeceğiz. Şapinuva'da kil tablete yazı yazma atölyemizi de yaparak kile yazı yazmayı tecrübe edeceğiz. Ardından Çorum’a dönerek öğle yemeğimizi alacağız ve otelimize geri dönerek Uzmanlık eğitimi sınavımızı gerçekleştireceğiz.

Sınav sonucunda 75 ve üzeri alanlara Hitit Uzmanlık sertifikası TUREB tarafından düzenlenecek ve sicillerine de işlenecek.

Uzmanlık Eğitimine katılmak isteyenlerin ad-soyadı ve ruhsat numarasını infotureb@tureb.org.tr adresine e-posta göndermeleri gerekmektedir. Bu e-postaya yanıt olarak (kontenjana göre) ödeme bilgileri gönderilecektir.

KATILIM ÜCRETİNE DAHİL OLANLAR

* Tüm online eğitimler

* Ankara'dan başlayacak olan gezi ve ulaşım ardından yapılacak olan alan gezileri

* Otel konaklaması (Herkes odada Double olarak konaklayacaktır. Konaklama konusunda TUREB'e yardımcı olan Çorum Belediyesi'ne ve Belediye Başkanı'na teşekkür ederiz.)

* Puduhepa' da öğlen yemeği (Bölgeye yeni bir girişim olarak katkı sağlayan ve bizleri ağırlayacak olan hanımlara teşekkür ederiz.)

* Ankara'ya dönüş yolculuğu

* TUREB tarafından hocalar ve eğitimciler gözetiminde yapılacak olan sınav

* TUREB tarafından hazırlanacak "Uzmanlık Sertifikası"

Uyulması Gereken Kurallar

* Uzmanlık programına sadece "eylemli rehberler" kabul edilecektir. Bu duyuru ilanı eylemli rehberlerimizin mail adreslerine de gönderilecektir.

* Programa kaydınızın alındığı TUREB tarafından onaylanmadıkça para yatırmış olmanız programa alınmanızı sağlamayacaktır. Başvurusu onaylanmadan başvuru ücreti yatıranların başvuru ücreti iade edilecektir.

* Bütün program boyunca pandemi koşullarına ve tedbirlerine uymak zorunludur. (Maske, mesafe, hijyen vb)