15.10.2021 12:00:00 Paylaş

2021 KARADENİZ VE AKDENİZ UYGULAMA EĞİTİM GEZİSİ

2021 Yılı Karadeniz ve Akdeniz Bölgesi Uygulama Eğitim Gezileri Başlıyor

SONUNA KADAR DİKKATLİCE OKUYUNUZ!

 

Türkiye Turist Rehberleri Birliği tarafından üniversitelerin turist/turizm rehberliği bölümü öğrencileri ya da rehberlik bölümünden mezun olan rehber adayları ile ruhsatnamelerine bölge ekletmek isteyen rehberlerimiz için planlanan yurtiçi uygulamalı eğitim gezilerinin 2 Bölge (Karadeniz ve Akdeniz) ile ilgili kısımları aşağıdaki tabloda belirtilen tarihlerde yetkilendirilmiş acentalar tarafından yapılacaktır.

 

 

Uygulama gezisi hakkındaki tüm sorular ve başvurular için;

 

 • SETUR seyahat acentasının 444 0 738 numaralı çağrı merkezinin Kültür Turları (3 tuşlanarak) Tur Satış Ekibi ile iletişime geçilerek başvuru yapılabilecektir.
 • TRAVELSHOP seyahat acentasının 0 212 529 77 08 - 0 549 540 54 06 - 0 549 839 34 09 numaralı çağrı merkezinden Tur Satış Ekibi ile iletişime geçilerek başvuru yapılabilecektir.
 • PRONTO Tur seyahat acentasının0 212 373 91 26 - 36 - 65 numaralı çağrı merkezinden Tur Satış Ekibi ile iletişime geçilebilecek olup aşağıda belirtilen link üzerinden başvuru yapılabilecektir.

Akdeniz Bölgesi Başvuru
Karadeniz Bölgesi Başvuru

 2 Bölge (Karadeniz ve Akdeniz):

 

 • Başvuru Başlangıç Tarihi: 
  Setur ve Travelshop için 15.10.2021 Saat: 12.00
  Pronto Tur için 16.10.2021 Saat 12.00
 • Kalan Ödeme Tamamlanması ve Son Başvuru Tarihi: 05.11.2021 (Sadece Pronto Tur ve TravelShop başvuruları uzatılmıştır.)

 

Rehberlerimizin Başvurusu hakkında:

Kültür ve Turizm Bakanlığından ruhsatname sahibi rehberlerimiz,

İlgili acentalarla iletişime geçerek online ya da telefon yoluyla başvuru ve ödeme işlemlerini yaptıracak olup aşağıda yer alan “Başvuru Formu” ile “Gezi Kuralları Belgesi’’ ni, imzalayarak şahsen, kargo ya da e-posta yoluyla acentaya ileterek kayıt işlemlerini tamamlayacaktır.

*Form için tıklayınız

*Belge için tıklayınız

 

NOT: *Turist Rehberliği Meslek Yönetmeliği’nin 17. maddesinin 1. fıkrasındaki; “Bölgesel turist rehberleri, gerekli koşulları yerine getirerek ruhsatnamelerine yeni bölge veya bölgeler ekletebilir. Ancak, yeni bir bölge ekletmek için ruhsatnamesinde yazılı olan bölgede en az iki yıl eylemli turist rehberliği yapmış olmak, uygulama gezisine katılmış olmak ve gezi sonunda Birlik tarafından yapılacak olan yazılı sınavda başarılı olmak gerekmektedir.” hükmü uyarınca bölge ekletmek isteyen rehberlerimiz geziye katılabilir ancak ruhsatnamesinde yazılı bölgede iki yıl eylemli olduktan sonra yeni bölgeyi ruhsatnamelerine ekletebilir.

*(Bu madde sadece BAKANLIK KURSLARI veya TUREB sertifika programları ile bölgesel ruhsatname alan rehberler için geçerlidir.)

 

Rehberlik Bölümü Öğrencileri veya Mezunlarının Başvurusu İçin:

 

Bölüm öğrencileri veya mezunlarının, online ya da acentaların ilgili numaralarından tur satış ekibine bağlanarak başvuru ve ödeme işlemlerini yaptırması gerekmektedir.

*Rehberlik bölümü öğrencileri 6326 sayılı kanun ve ilgili yönetmelik gereği; Üniversitelerin turist/turizm rehberliği bölümü öğrencileri için öngörülen kredi sayısının en az yüzde ellisini, tamamlamış olmaları koşuluyla mezun olmadan da Birlik tarafından yapılacak uygulama gezilerine katılabilirler.

 

*Yüksek Lisans öğrencileri için: Tezli Yüksek Lisans öğrencilerinin ders aşamasını bitirmesi ve bunu belgelemesi; Tezsiz Yüksek Lisans öğrencileri için ise birinci dönemi alttan dersi kalmadan başarıyla tamamlaması (kredi yükünün %50 sini tamamlamış olmak) ve bunu belgelemesi gerekmektedir.

 

 • Rehberlik bölümü öğrencileri veya mezunları için istenen belgeler:

Aşağıda istenen belgeler acentaya şahsen yada kargo yoluyla iletilebilecektir.

 • Başvuru Formu *Form için tıklayınız
 • Gezi kuralları belgesi (imzalı hali) *Belge için tıklayınız
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Son 6 ayda çekilmiş 2 adet vesikalık fotoğraf,
 • Öğrenci belgesi/diploma örneği (E-Devlet üzerinden alınan belgeler geçerlidir)
 • Transkript (Mezunlar için gerekli değildir)

 

ÖDEMELER İÇİN:

 

 • Ödemeler EFT/ Havale veya Kredi Kartı ile gerçekleştirilebilmektedir.

 

     Ücretlendirmeler ve Kredi Kartlarına taksit imkanları aşağıdaki gibidir:

 

                       BAŞVURU ÜCRETİNİN İADE EDİLEMEYECEĞİ DURUMLAR:

 • Turist Rehberliği Meslek Yönetmeliği’nin 14. maddesinin 7. fıkrasındaki, “Üniversitelerin turist/turizm rehberliği bölümü öğrencileri için öngörülen kredi sayısının en az yüzde ellisini, yüksek lisans programları öğrencilerinin ise ders aşamasını tamamlamış olmaları koşuluyla mezun olmadan da Birlik tarafından yapılacak uygulama gezilerine katılabilirler.” hükmü uyarınca başvuru yeterliği olmadığı halde kayıt yaptıranların başvuruları geçersiz sayılacak ve ücret iadesi yapılamayacaktır.
 • Eksik belgeli başvurular dikkate alınmayacaktır. Sorumluluk başvuru sahibine aittir ve ücret iadesi yapılamayacaktır. Ayrıca mücbir sebep beyanları TUREB Yönetim Kurulu tarafından değerlendirilecek ve uygun bulunan durumlarda tam veya kısmı ücret iadesi söz konusu olacaktır.

 

 

 ÖNEMLİ NOT: Başvuran kişi sayısı 40’ın altında kalırsa, talep yetersizliği nedeniyle Birliğimiz tarafından gezinin gerçekleştirilmeme olasılığı bulunmaktadır.

 

NOT: Talep başvurularının her bir grup için en az 40 kişi olması durumunda programlar gerçekleştirilecek olup yeterli sayıya ulaşılmaması nedeni ile yapılan iptallerde başvuru sahiplerine yatırdıkları ücretler iade edilecektir. Belgelerin ve ödemenin acentaya ulaşmasından sonra adayın geziye kesin kaydı tamamlanmış olacaktır. Bildirilen şartlara uygun başvurularını tamamlamayan adaylar liste dışında bırakılacaktır.

 

 

Acenta Adresleri:

 

SETUR SERVİS TURİSTİK A.Ş. SEYAHAT ACENTASI

SARAY MAHALLESİ SİTE YOLU CADDESİ NO:4/1 ÜMRANİYE/İSTANBUL 

 

TRAVELSHOP TURKEY SEYAHAT ACENTASI

SİRİNEVLER MAH. ADNAN KAHVECİ BULVARI KARANFİL İŞ MERKEZİ NO:184 KAT:4 D:6, 34188 BAHÇELİEVLER/İSTANBUL

PRONTO TUR SEYAHAT ACENTASI

ABİDE- İ HÜRRİYET CAD. NO: 211 34381 ŞİŞLİ/İSTANBUL

Karşı ödemeli kargolar ve belirtilen adrese gönderilmeyen başvurular kabul edilmeyecektir.