22.02.2016 00:00:00 Paylaş

TUREB TURİZM EYLEM PLANI TOPLANTISINA KATILDI

       Rusya ile olan ilişkilerimiz, Sultanahmet Meydanı ve  Ankara’da meydana gelen terör olayları ile turizm sektöründeki son gelişmeler üzerine hükümet tarafından turizmcileri bir nebze olsun rahatlatmak amacıyla hazırlanan ve turizm sektörü temsilcilerinin katılımlarıyla Başbakan tarafından ilan edilen Eylem Planı  açıklamasına TUREB Başkanı A. Zeki APALI da  katılmıştır. 

       Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu’nun Turizm Teşvik Paketi’ni açıkladığı toplantıda Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek, Ekonomi Bakanı Sayın Mustafa Elitaş, Maliye Bakanı Sayın Naci Ağbal, Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mahir Ünal ile sektör temsilcileri ve çok sayıda basın mensubu yer almışlardır. Basın Toplantısı’nın ardından Sayın Başbakan başkanlığında yapılan değerlendirme toplantısına ise Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi Avcı da katılmışlardır.

       Açıklanan paketin öncelikle ülkeye turist getirilmesine yönelik tedbirler içerdiği, içerde yaşanan sorunlara yönelik yapısal düzenlemelerin hayata geçirilmesi için Bakanlar Kurulu Toplantısı sonrası Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mahir Ünal başkanlığında sektör temsilcileri ile Bakanlıkta toplantıya devam edilmiştir.

       Bütün bileşenleri ile sektörümüzün bir arada bulunması, hükümetimizin bu tablo karşısında turizm sektörünü daha ciddi tedbirlerle destekleyeceğinin işaretleri verilmiştir.

       Başbakanlıktaki toplantı sırasında, rehberlerimizin vergi kaydı konusunda kafa karışıklığına yol açan 289 no’lu tebliğ Sayın Maliye Bakanımıza tarafımdan anlatılmış, meslektaşlarımız arasında geçimini sadece rehberlik yaparak sağlayanlar dışında emekli, kamuda sözleşmeli, üniversitelerde sözleşmeli veya kadrolu, devlet memuru statülerinde görev yapanların da bulunduğu, hatta emekliliklerine kısa süre kalan meslektaşlarımızın vergi kaydı yaptırmaları halinde 4B üzerinden emekliliği hak ederek büyük kayıp yaşayacakları, en önemlisinin de “sadece Çalışma Kartı başvurusu yapmakla –ki bu çalışma isteği beyanından ibarettir- rehberlerin çalışacağının garantisinin olmadığı” kendilerine iletilmiş ve Sayın Bakan konuyu inceleteceğini belirtmişlerdir.

       2016 yılı ve sonrası için üzerinde en çok durduğumuz ve işsizlikle mücadele anlamında önem verdiğimiz kamu kurumları, belediyeler ve okulların sosyal-kültürel her türlü gezilerinin daha önce yayımlanan ancak uygulamada sıkıntılar oluşan 2 Bakanlık (Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı) genelgesinin uygulanmasının sağlanması tarafımdan dile getirilmiş, gerekli belgeler Sayın Müsteşar Yardımcımıza Bakan beyin talebi doğrultusunda teslim edilmiştir.  

       SGK primlerinin ötelenmesi veya belli dönemlerde devlet tarafından üstlenilmesi tüm sektörün ortak talebi idi. Bu konu, diğer sektörleri de doğrudan etkileyeceğinden ekonomik boyutunun hesaplanması için üzerinde detaylı çalışılmakta olduğu, ancak teşvik paketine yetiştirilemediği söylenmiştir.

       Rehber kamuoyunun bilgisine sunulur.

 A. Zeki APALI

TUREB Başkanı