03.02.2016 00:00:00 Paylaş

ENAT TÜRKİYE TEMSİLCİSİ A. NEJAT ŞARDAĞI TUREB'i ZİYARET ETTİ

ENAT

Avrupa Erişilebilir Turizm Ağı  (European Network for Accessible Tourism)

Erişilebilir Turizm Türkiye Temsilcisi Sayın A. Nejat  ŞARDAĞI Birliğimizi ziyaret etmiştir.

Ziyaret esnasında “Avrupa’da Turizmi herkese erişilebilir yapmak için beraber çalışma” projesi kapsamında bilgiler vermiştir.

Herkes için Erişilebilir Turizm!

Turizme erişim, Engellilerin Haklarına İlişkin BM Sözleşmesi ile güvence altına alınan herkes için bir haktır. Sözleşme, Avrupa Birliği ve ABD başta olmak üzere 140’dan fazla ülke tarafından imzalanmıştır. Ancak, Sözleşme’nin amaç ve hedeflerini uygulama çalışmalarının hala yapılması gerekmektedir.

Avrupa ve dünyanın tüm bölgelerinde, erişim ihtiyaçları ve erişim hükümleri arasında hala büyük bir uçurum vardır. Erişim sorunları pek çok insanı hem günlük yaşamlarında, hem de turist olarak etkilemektedir. Müşteriler, turistik yerlerde, konaklamada ve her tür mekan ve cazibe merkezinde, bilgi, hizmet ve ulaşıma erişimde zorluklarla karşılaşmaktadırlar.

Genel erişilebilirlik eksikliği turist sayısı üzerinde doğrudan olumsuz bir etkiye sahiptir: iyi erişim olmadan, birçok insan seyahat edemez; işletmelere ve toplumlara sağladıkları gelir kaybolur.

ENAT ve TUREB işbirliğinde Türkiye Turizminde farklı perspektifler üzerinden eğitim çalışmaları yapılması, bu çalışmalarda rehberlerin yer alması konusunda görüş birliğine varılmıştır. İş birliğinin karşılıklı geliştirilmesi ve projeler üretilmesi için görüşmelere devam edilecektir.