15.10.2015 00:00:00 Paylaş

ÇİNCE DİL KURSU

 Turist Rehberleri İçin Çince Kursları Yeni Dönem Başlıyor

Çin Kültür Derneği ve Birliğimiz arasında yapılan İşbirliği ile Çince öğrenmek isteyen Turist Rehberlerine Özel Çince Eğitim Programı düzenlenmesi konusunda mutabakat sağlanmıştır. 

Türkiye’nin ilk resmi Çince Kursu olan Özel Lotus Yabancı Dil Kursu’nun da kurucusu olan Çin Kültür Derneği 14 yıl önce ilk Çince kurslarına Turist Rehberleri ile başlamıştır. O günden bu güne kadar geçen sürede rehberlere Çince öğretimi konusunda yoğun programlar düzenlenmiştir.

Rehberler için düzenlenen gruplarda sadece rehberler eğitim görmektedir. Bu sayede eğitim programı rehberlere özel planlanabilmektedir. Rehberin ihtiyacı olan bilgiler özenle hazırlanmış görsel ve işitsel ders kaynakları ile sunulmaktadır. Ders içeriklerine ayrıca rehberlik esnasında otobüs içinde anlatılması mümkün olan bölge ile ilgili kültürel ve tarihi bilgiler de Çince olarak eklenmiştir. Bu sayede rehberlerimize turist gruplarına çok daha iyi bir hizmet verecek şekilde donanım kazandırılması planlanmaktadır.

Açılması planlanan eğitimler için 1 Kur (72 Ders) 800 TL + 60 TL (Kitap bedeli)  olarak belirlenmiştir. Yoğun Gruplara katılacak olan öğrencilerimiz 3 yada 2 kur eğitim göreceklerinden 1600 TL Eğitim bedeli ile 120 TL ( 2 adet) kitap bedeli ödeyeceklerdir. Ödemelerini kredi kartı ile yapacaklar için %8 ilave ücret eklenmektedir.
Bu ücretlendirme ile normal ücret üzerinden % 33 indirim sağlanmıştır.

Meslektaşlarımıza duyururuz.

TUREB YK

Programla ilgili daha detaylı bilgi aşağıdadır ;

 

Turist Rehberleri Birliği

ve

Çin Kültür Derneği

Turist Rehberleri İçin

Çince Dil Kursu

Programı

2015

 

TUREB ve Çin Kültür Derneği

İşbirliği İle Turist Rehberlerine Özel Çince Eğitim Programı

 

Kurslar Hakkında Genel Bilgiler

Türkiye’nin ilk resmi Çince Kursu olan Özel Lotus Yabancı Dil Kursu’nun da kurucusu olan Çin Kültür Derneği 14 yıl önce ilk Çince kurslarına Turist rehberleri ile başlamıştır. O günden bu güne kadar geçen sürede rehberlere Çince öğretimi konusunda yoğun programlar düzenlemektedir.

Rehberler için düzenlenen gruplarda sadece rehberler eğitim görmektedir. Bu sayede eğitim programı rehberlere özel planlanabilmektedir. Rehberin ihtiyacı olan bilgiler özenle hazırlanmış görsel ve işitsel ders kaynakları ile sunulmaktadır. Ders içeriklerine ayrıca rehberlik esnasında otobüs içinde anlatılması mümkün olan bölge ile ilgili kültürel ve tarihi bilgiler de Çince olarak eklenmiştir. Bu sayede rehberlerimize turist gruplarına çok daha iyi bir hizmet verecek şekilde donanım kazandırılmaktadır.

Rehberler için özel kaynak ve müfredatla konuşma ağırlıklı olarak verilen eğitimler her zaman Tureb yetkililerinin denetimine açıktır. Müfredat ve ders işlenişi konusunda TUREB yetkililerinden gelecek olan yönlendirmeler de esas alınacaktır.

Eğitim Detayları;

a)     Öğretmen ve Eğitmenler

Eğitimler Çinli öğretmenler tarafından verilmektedir. Ayrıca ileri düzeyde Çince bilen grup eğitim danışmanı olan bir Türk personel istihdam edilmektedir. Bu eğitmenler ile sürekli ilave destekler ve soru cevaplar sağlanmaktadır.

b)     Ders Programı

Rehberler için düzenlenen kurslar 72’şer derslik kurlardan oluşmaktadır. Programın Tamamı 9 Kur’dan oluşur. Programı tamamlamayan birçok öğrencimiz girdikleri sınavlarda başarılı olabilmektedir. Rehberlik sırasında daha başarılı olabilmek için derslere devam çok faydalı olacaktır. Yoğun gruplarda 3 ayda 2 kur bitmektedir.


Ders Günleri:


Hafta Sonu Yoğun Gruplar: 

Cumartesi – Pazar : Saat 13:00-18:45

Haftada 2 gün 6’şar dersten toplam 12 derstir. Bu grup 3 ayda 2 kur bitirmektedir.
  

Hafta İçi Yoğun Gruplar ( Akşam) : 

Pazartesi, Salı, Perşembe, Cuma : Saat 19:00-21:45

Haftada 4 gün 3’er dersten toplam 12 derstir. Bu grup 3 ayda 2 kur bitirmektedir.

  

c)      Sınavlar

Derslerin devamında Çince için standart sınavlar uygulanmaktadır. Her grup bir kursa 3 kere sınava tabi tutulmaktadırlar. TUREB yetkilileri tarafından uygun görülmesi durumunda Dil ekletme sınavlarına özel deneme sınavları da yapılacaktır.

d)     Konuşma programları

Derslerde öğretilmekte olan konu başlıklarının hayata geçirildiği bu programlar ders öğretmeninin dışında Çinli ve Türk öğretmenlerin aynı anda uyguladığı konuşma programlarıdır.  Farklı öğretmenlerin programa girmesi ile öğrencilerimizin farklı seslere alışmaları sağlanmaktadır. Öğrencilerimizin tamamı belirli bir çerçevede konuşmalar yapmaktadır. Bu programlarda turlar esnasında kullanılması gereken

-        Alışverişler ( Halı , Kuyumculuk, Tekstil, Seramik, vb. ) Otelde

-        Otobüste ( transferler sırasında)

-        Restaurantta

-        Hava Alanında

-        Hastanede

-        Karakolda vb.  konularda kullanılacak cümlelerin öğretimi ve pratiği sağlanacaktır.

e)     Ören yerleri için özel eğitimler

Rehberlere özel yapılan eğitimlerin önemli bir kısmını da ören yerleri için yapılan eğitimler oluşturmaktadır. Bu eğitimler için özel olarak hazırlanmış kaynaklar kullanılmaktadır. Eğitimlerde aşağıdaki bölgelerin eğitimleri verilmektedir. Tureb yetkililerinin bunların dışında bir bölge veya tarihi yapı için eğitim verilmesini istemesi durumunda bunlar da eğitimlere eklenecektir.

-        Anıtkabir

-        Antalya

-        Ayasofya

-        Boğaziçi

-        Boğaziçi Köprüsü

-        Çanakkale

-        Dolmabahçe Sarayı

-        Efes

-        Galata Kulesi

-        İstanbul

-        Kapadokya

-        Kapalı Çarşı

-        Kariye Müzesi

-        Konya

-        Pamukkale

-        Suleymaniye Camii

-        Sultanahmet Camii

-        Sultanahmet Meydanı

-        Taksim Meydanı

-        Topkapı

-        Yerebatan Sarnıcı

f)      Tonlama Eğitimi

Tonlama Çince’nin en önemli konusudur. Bu nedenle Çinli öğretmenlerimiz Pekin aksanını en arı şekilde konuşan Çinli Öğretmenlerden seçilmektedir. Tonlama eğitimi için özel hazırlanmış bilgisayar programları da kullanılmaktadır.

g)     Ders kaynakları

Derslerde kullanılacak kaynakların bir kısmı Çin üniversiteleri tarafından hazırlanmış ve derneğimizin Çinli ve Türk öğretmenleri tarafından Türkçe ilave kaynaklar eklenmiş kitaplardır. Bazıları ise doğrudan Derneğimizin öğretmenleri tarafından hazırlanmış rehberlere özel kaynaklardır.

Kurslarda kullanılacak olan kaynaklardan bazıları şu şekildedir.

1)     Ören Yerlerinin Çince ( Pinyinli ) tanıtım kitapçığı

2)     Ören yerleri tanıtım kitapçığının yeni başlayanlara özel Çinliler tarafından seslendirilmiş CD si (Çinli öğretmenlerimiz kitapçığı yavaş bir şekilde okumuşlardır. Bu sayede kitap okunurken ses olarakta takibi yapılabilmektedir. ) 

3)     Kelime kartları

4)     Ören yerlerinin ve ören yerlerinde bulunan bina vb. yapıların Çince seslendirilişini içeren kartlar.

5)     Ders kitabı  Cheng gong zhi lu ( Pekin Dil ve Kültür Üniversitesi Yayını)

6)     Ders kitabının CD si Cheng gong zhi lu ( Pekin Dil ve Kültür Üniversitesi Yayını)

7)     Çince karakterler için özel defter

h)     Ücretlendirme ve grup yeter sayısı

Rehber olmayan öğrenciler için kurs ücreti ( 1 kur – 72 ders) : 1200 TL + 60 TL ( kitap bedeli)

TUREB İşbirliği ile açılaması planlanan eğitimler için 1 Kur – 72 Ders:  800 TL + 60 TL ( Kitap bedeli)  Olarak belirlenmiştir. Yoğun gruplarda ise 3 ay için ( 2 kur) 1600 TL + 120 TL kitap bedeli ( 2 Kitap ) dir. Ödemelerini kredi kartı ile yapacaklar için %8 ilave ücret eklenmektedir. Bu güne kadar münferit olarak eğitimlere gelen rehber öğrencilerimize %20 indirim uygulanmaktadır. Ancak bu program için özel bir indirim uygulanmıştır. Bu ücretlendirme ile normal ücret üzerinden % 33 indirim sağlanmıştır.

 

 

Gruplar için yeter sayı 8 dir. Gruplar maksimim 15 kişiliktir.

a)     İstanbul dışında eğitimler

Derneğimizin aktif eğitim verebileceği Ankara, Nevşehir, Antalya, İzmir şehirleridir. Bu şehirlerde ders anlatılması için uygun mekan sağlanması durumunda aynı şartlarla eğitim verilebilecektir.

PROGRAM SORUMLULARI

Derneğimizin TUREB işbirliği ile planlanan bu eğitimler için görevlendirdiği yetkililer aşağıdadır.

1-     Eğitim Müdürü

Mustafa Karslı

2-     Çinli Öğretmenler Koordinatörü

Min Sun

3-     Eğitim Rehber ( Eğitmen ) sorumlusu

Nurettin Asağ

4-     Bilgi İşlem ve Kayıt Sorumlusu

Zeynep Karslı

Müfide Eryılmaz

Özlem Dönmez

Çin Kültür Derneği

Adres:Ergenekon Mahallesi Papa Roncalli Sokak No: 84 Harbiye Şişli İstanbul

Telefon:0212 291 45 30

E-mail:info@cinkultur.com

Web:www.cinkultur.com