20.05.2015 00:00:00 Paylaş

DOĞU ETABI UYGULAMA GEZİSİ BAŞVURULARI BAŞLADI ...

TURİST REHBERLERİ BİRLİĞİ

TUREB

2015 YILI II. ETAP UYGULAMA GEZİSİ DUYURUSU

                     Bilindiği üzere, 6326 sayılı Turist Rehberliği Meslek Kanunu ve Meslek Yönetmeliği gereğince, üniversitelerin Turist/Turizm Rehberliği bölümleri öğrencileri ile mezunlarına yönelik olarak Yurtiçi Uygulama Gezileri Birliğimiz tarafından gerçekleştirilmektedir.

Daha önce I. etap olarak Marmara – Ege ve Akdeniz Bölgeleri tamamlanan uygulama gezisinin II. etabı olan İç Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu ve Karadeniz bölgelerini kapsayan bölümünün ilki okullardan ve öğrencilerden gelen yoğun talepler doğrultusunda 20 Haziran 2015 tarihinde başlatılacaktır.

1. Nevşehir’de bulunan rehberlik bölümü yönetici ve öğrencilerinin talepleri ile katılımcıların ağırlıklı olarak bu bölgeden çıkacak olması nedeniyle 20.06.2015 tarihli II. Etap I. Uygulama Gezisi’nin başlangıç yeri Nevşehir’dir.

Uygulama gezilerine üniversitelerde Turist/Turizm Rehberliği bölümleri öğrencileri için öngörülen kredi sayısının en az yüzde ellisini, yüksek lisans programları öğrencilerinin ise ders aşamasını tamamlamış ya da mezun olmaları durumunda geziye başvuruları 20 Mayıs 2015 tarihinden itibaren alınmaya başlayacaktır.

2. Gezi programı toplamda 21 gün sürecek olup, gezi Nevşehir çıkışlı, 16 gece konaklamalı, konaklamalar ise 3* - 4* - 5* yıldızlı otellerde olacak ve 4* ağırlıklı gerçekleşecektir.

3. Geziye çıkacak her araç için en az 32, en çok 40 katılımcı olması şartı vardır. İkinci bir aracın çıkmasına yeterli sayıda başvuru olmaması halinde ise başvuru tarihine göre işlemlerini tamamlamış ilk 40 kişi geziye çıkacak, kalanlar sonraki tarihlerde yapılacak gezilere bırakılacaktır.

Gezi için katılımcılardan alınacak ücrete 2 kişilik odada kişi başı konaklama, kahvaltı ve akşam yemekleri dâhil olacaktır.

4. Gezinin kişi başı ücreti 3.450-TL/kişi’dir. Bu bedel kredi kartı ile tek çekim, havale veya nakit ödeme fiyatıdır. Kredi kartları için uygulanan uzun vadeli taksitlere sınırlama getirilmesi nedeniyle en fazla 9 taksit uygulanabilen ücretin farklı taksit seçenekleri ve buna göre detaylar aşağıda verilmiştir

•     3 taksit 1.220-TL x 3 =  3.660-TL                 

•     6 taksit,   630-TL x 6 =  3.780-TL

•     8 taksit    485-TL x 8 =  3.880-TL

•     9 taksit    435-TL x 9 =  3.915-TL

                 Fiyat 2 kişilik odada kişi başı yarım pansiyon (HB: kahvaltı ve akşam yemeği dahil) konaklama olarak belirlenmiştir. Gezi programının yoğunluğu, konaklanan otellerde toplu alınan akşam yemek fiyatlarının uygun olması nedeniyle yarım pansiyon konaklama tercih edilmiştir.

NOT:İlk 4 gün, günübirlik programlarla yakın yerler tamamlanacak ve konaklama olmayacaktır. Ancak, başka bölgelerden katılımcıların olması ve ilk 4 günde konaklama talep etmeleri halinde kişi başı ilaveten 280-TL alınacaktır.

Taksitli koşullar; Axess, Wings, Bonus özelliği bulunan Garanti, Denizbank, TEB, ING Bank, Eurobank, Tekfen, Şekerbank, Shop&Miles; İş Bankası Maksimum ve Maksimum özelliği olan diğer banka kartları için geçerlidir.

                 5. Gezi, Nevşehir’den başlayıp sırasıyla İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri ile Doğu Akdeniz programını tamamlandıktan sonra Mersin’de bitecektir. Dileyen katılımcılar burada ayrılabilecekleri gibi başlangıç yerine dönecek araç ile Nevşehir’e kadar gelebileceklerdir.

6. Uygulama gezisi rehberlik eğitiminin önemli bir parçası olduğu için katılımcılar kendilerine gezi öncesi verilen tüm kurallara uymak, gezinin uyum içinde gerçekleşmesini sağlamak zorundadırlar.

7. Geziye çıkacak her bir araçta eğitmen rehber, belli dönemlerde katılacak TUREB ve Bakanlık gözetim ve denetim elemanları ile acenta temsilcisi bulunacaktır.

8. TUREB belli yerlerde programa katkı sağlamak amacıyla uzmanların katılımları ve anlatım yapmalarını temin edecektir.

9. Mevzuatımıza göre  uygulama gezisine katılan öğrenciler hakkında gerekli değerlendirmenin yapılması gerekmektedir. Bu nedenle öğrencilerin tur esnasında anlatım yapmak üzere turun başlangıcında mutlaka bir konu almaları, almış oldukları konuyu bir çeşit bitirme ödevi titizliğinde hazırlamaları ve tur esnasında gerekli anlatımları yaptıktan sonra tur bitiminde TUREB’e iletilmek üzere eğitmen rehbere teslim etmeleri zorunluluktur.

10. Mevsim koşulları ve ziyaret yerleri (SİT alanı, camii, kilise, vb) göz önünde bulundurularak uygun kıyafet alınmalı, sabah erken saatlerde yola çıkılıp geç saatlerde otele giriş yapılabileceği bilinmelidir. Ayrıca Ramazan ayında gezinin gerçekleşeceğinden yola çıkılarak çantalarda atıştırmalık bulundurulması, öğle arası verilen, küçük yerleşim yerlerinde yerel halkın hassasiyetlerine ve eğitmen rehberin uyarılarına dikkat edilmesi gereklidir.

11. Uygulama Gezisi, Esmeralda Seyahat Acentası tarafından gerçekleştirilecektir. İletişim bilgileri:

Necatibey Cad. No:13/9 Kızılay/ANKARA

Tel: 0 312 231 88 55 (Pbx),  Faks: 0 312 231 52 32

E-Posta:  turkiyeturu@esmeraldatur.com                         

NOT: Başvurular, koşulları taşıyan tüm rehberlik bölümü mezun veya öğrencilerine açıktır.

Kesin Kayıt için Gerekli Belgeler

1. Mezun olunan okulun ve mezuniyet tarihinin de belirtildiği, TUREB Yönetim Kurulu Başkanlığı’na yazılmış uygulama gezisine katılım dilekçesi, diploma fotokopisi (henüz mezun değilseniz öğrenci belgesi),

2. Gezi boyunca görünür bir şekilde taşınmak zorunda olunan kimlik kartları için dijital ortam vesikalık fotoğraf (kartların hazırlanması için e-posta yoluyla acenteye iletilecektir),

3. Nüfus cüzdan fotokopisi (T.C. kimlik numarasının da bulunduğu kimlik fotokopisi sigorta ve kayıt işlemleri için acenteye e-posta yoluyla gönderilecektir),

4. Gezi ücretinin yatırıldığını gösterir belge,

5. İlk 4 maddedeki belgeler turu yapacak acenteye taratılarak e-posta olarak gönderilecektir. Ancak, dilekçenin ıslak imzalı aslı, son 6 ay içerisinde çekilmiş 2 adet renkli vesikalık fotoğraf, nüfus cüzdanı fotokopisi tura başlarken araçtaki acente görevlisine teslim edilerek acente tarafından Birliğe ulaştırılacaktır.

6. Kayıt işlemleriniz tamamlandıktan sonra, konu dağıtımı ile birlikte size gönderilecek olan "TUREB Türkiye Turu Uygulama Gezisi Tur Kuralları" nın anlatım konusu seçimi ile birlikte imzalanıp,  taratılarak e-posta ile acentaya gönderilmesi, tura gelindiğinde ıslak imzalı aslının TUREB'e iletilmek üzere acenta görevlisine teslim edilmesi gerekmektedir.