26.09.2013 00:00:00 Paylaş

ÖNEMLİ BULUŞMA: Adnan Menderes Üniversitesi

26 Eylül 2013 tarihinde Adnan Menderes Üniversitesi tarafından organize edilen Rehber - Öğrenci - Akademisyen toplantısına TUREB başkanı A. Zeki APALI ile Yönetim Kurulu Üyesi Cenk CENGİZ katıldılar. 

Sabah yapılan ilk oturumda yaklaşık 150 öğrencinin bulunması böyle bir buluşmaya duyulan gereksinimi net bir şekilde anlatıyordu. Farklı okullardan gelen rehberlik bölümünü bitirmiş veya devam etmekte olan öğrencilerin en çok üzerinde durdukları konular: 

· Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı 

· Uygulama Gezi Fiyatı 

olarak ortaya çıktı.  

 

 

 TUREB Başkanı A. Zeki APALI uygulama gezileri ile ilgili çalışmalarının son aşamaya geldiğini, gezinin beklemekte olan öğrencilerin daha fazla mağdur olmamaları için okulların akademik takvimlerini de gözeterek 2 bölüm halinde ilan edeceklerini; ilk bölümün muhtemelen Ocak 2014 sonu gerçekleşeceğini söyledi. 

Yabancı dil sınavı için ise Birlik tarafından hazırlanmakta olan yönetmelikte 75 puan olarak düşünüldüğünü, ancak Aralık sonunda yapılması planlanan Dil Ekletme Sınavları’nda öğrencilerin de dil sınavına alınabilmelerinin önünün açılmasına çalışıldığı müjdesini verdi. 

Öğleden sonra yapılan rehberlik bölümü bulunan üniversitelerimizin temsilcileri olan çok değerli akademisyenlerin görüşlerinin de alınarak Yönetmelik Uygulama Gezileri bölümünün taraflarca hazırlanması üzerinde duruldu. 

Rehberlik mesleğini seçmiş genç adaylar, onları yetiştiren akademisyenler ve meslek üst örgütü yöneticilerinin ortak görüşleri ile çok yararlı bir toplantı olarak kayıtlara geçen bu tarihi buluşmayı göreve başlar başlamaz isteyen TUREB yönetiminin samimiyeti ve başarısı olarak tescillendi. 

Çıkan kararların ve işbirliğinin mesleğimize, ülkemiz turizmine ve taraflara hayırlı olmasını diler; organizasyonda okul olarak ev sahipliği yapan Adnan Menderes Üniversitesi Turizm Fakültesi yöneticilerine, rehberler kanadı olarak ise Birlik üyesi ATRO’nun ev sahipliği ve lojistik desteğine yürekten teşekkür ederiz. 

Saygılarımızla...