22.09.2013 00:00:00 Paylaş

KONFERANS Ekmeğini Barıştan Çıkaran Sektör: Turizm 27.09.2013

27 Eylül 2013 tarihinde Antalya Büyükşehir Belediyesi’nce organize edilen “Ekmeğini Barıştan Çıkaran Sektör: Turizm” konulu konferansta TUREB olarak yer aldık.

VİDEO

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, ATSO Başkanı Çetin Osman Budak, Antalya Vali Yardımcısı Recep Yüksel ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun açılış konuşmaları ile başlayan konferanstaki ortak düşünce barışın olmadığı yerde turizmin olamayacağıydı. Turizm ve savaş kelimelerini kimse yan yana dahi getiremedi. 

Türkiye Turizmi ve Krizler Paneli, turizm eski bakanlarımızdan Sayın Alev Coşkun, Abdülkadir Ateş, Bahattin Yücel ve Ahmet Tan’ın kendi dönemlerinde yaptıkları ile yaşadıkları krizleri çözümleri büyük bir dikkatle takip edildi. 

Öğleden sonraki bölüm “Gazetecilerin Gözünden Savaş ve Turizm” konusu ile başladı. Gazeteci Meriç Köyatası moderatörlüğünde tanınmış birçok gazeteci görüş ve düşüncelerini paylaştı. 

Gençlik ve Spor eski Bakanlarımızdan, halen CHP Genel Başkan Yardımcılığı görevini sürdüren Erdoğan Toprak moderatörlüğünde yapılan “Türkiye ve Antalya Turizmine Çözüm Önerileri Paneli” ise konuşmacıların heyecanlı anlatımları, TUREB başkanı A. Zeki Apalı’nın çevrenin rehber algısının yanlış olduğunu, yanındakilere bir şeyler anlatan herkesin rehber gibi görüldüğünü açıklaması, kendilerince kaçak rehberlik olarak adlandırdıkları bu eylemin faturasının gerçek rehberlere çıktığını söylemesi dikkati bu konuya çekti. 

Türkiye’de rehber olmanın koşullarının meslek yasalarında çok net bir şekilde belirtildiğini, belgesiz rehberlik faaliyetinde bulunanların ülkemize, tarihimize, kültürel değerlerimize yanlış tanıtımlarıyla çok pahalıya mal olduğunu ve bunun önlenmesi için yoğun çaba gösterdiklerini söyledi. TUREB başkanı A. Zeki Apalı, “Turizmin sağlam adımlarla daha ileriye gitmesi için yapılması gereken en önemli şeyin kaçak rehberlikle mücadele edilmesi dolayısıyla ülke tanıtımının ehil kişiler tarafından yapılması gerekir.” diyerek sözlerini tamamladı.