21.02.2020 13:18:31 Paylaş

Dünya Rehberler Günümüz Kutlu Olsun

21 Şubat Dünya Rehberler Günü dolayısıyla Birliğimiz tarafından Atamıza saygımızı sunmak üzere, Anıtkabir’de saat 10.00’da bir tören düzenlendi. Tören, Başkanımız Suat TURAL’ın Anıtkabir Özel Defterini imzalaması ve Atatürk'ün mozolesine çelenk bırakmasıyla başladı. Saygı duruşunun ardından davetlilerle birlikte anı fotoğrafı çekildi. Törene ANRO Başkanı ve üyeleri, meslektaşlarımız, Hacı Bayram Veli Üniversitesi Turizm Fakültesi öğrencileri ve çok sayıda davetli katıldı. 

Tören sonunda Anıtkabir Komutanı, Başkanımız Suat TURAL, Yönetim Kurulu Üyemiz A. Serhan GÜNGÖR, Genel Sekreterimiz Kevser AFŞAR, Ankara Turist Rehberleri Odası (ANRO) Başkanı Fuat TURAN, ANRO Başkan Yardımcısı Betigül ÖZ, ANRO Yönetim Kurulu Üyeleri Birsen BULAN ve Mehmet İMECE’yi kabul etti. Görüşmede, Anıtkabir ziyaretlerinde rehberlerin yeri ve önemi üzerinde duruldu.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri ERSOY, Dünya Rehberler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Bakan Ersoy’un mesajı şöyledir:

“Yeni rekorlarla geride bıraktığımız bir yılın ardından, başarılarımızı başlangıç noktası kabul ederek, Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşması için kararlılıkla çalışmaya devam ediyoruz.

Turizm, her paydaşıyla birbirini destekleyen ve tamamlayan parçalardan oluşan bir bütündür. Parçalar ne denli düzgün çalışır ve güçlü olursa, bütün de elbette o kadar güçlü ve sağlam olacaktır. Bu bağlamda rehberlerimiz şüphesiz ki çok önemli ve kilit bir görevi yerine getirmektedirler.

Ülkemizde ağırladığımız misafirlerimizin, Türkiye algısında, kültür ve tarihimize dair bilgi ve düşüncelerinde, neticede beraberlerinde ülkelerine götürecekleri izlenim ve anılarında, rehberlerimizin bilgileriyle, iletişim becerileriyle bıraktıkları her pozitif etki ciddi bir kazanımdır. Böylesi önemli bir sorumluluğun bilincinde, görevlerini hakkıyla yerine getiren siz fedakâr rehberlerimize teşekkür ediyor, ‘Dünya Rehberler Günü’nüzü kutluyorum.”

Kaynak: https://basin.ktb.gov.tr/