24.11.2019 00:00:15 Paylaş

Öğretmenler Günümüz Kutlu Olsun

“Dünyanın her tarafında öğretmenler insan topluluğunun en özverili ve saygıdeğer unsurlarıdır.” diyen ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün başöğretmenliğe adım attığı 24 Kasım tarihi her yıl ülkemizde Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk “Öğretmenler, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır.” derken de öğretmenin toplum açısından ne denli önemli olduğunun mesajını vermek istemiştir.

Öğretmenin görevi; erdemli bir toplumun temellerini atmaktır. İnsan yaratılanların en yücesi en donanımlısıdır çünkü akla sahipler fakat bazen en vahşi, en acımasız, en dengesiz davranışları da sergileyen yine insandır. Bu yanlışlara düşmemek için insan hayatında eğitim almalıdır. Eğitim alsın ki davranışlarını kontrol etsin ve diğer insanların haklarına saygı duymayı öğrensin. İşte öğretmenler küçük yaşta insanlara bunları aşıladıkları için kutsaldırlar.

“Bir insanı kötülüklerden alıkoyup iyiliğe sevk etmek, üzerine güneşin doğduğu her şeyden daha hayırlıdır” sözü bu mesleğin ne kadar şerefli bir gayeye hizmet ettiğini gösterir.

Tohumları yeşertip ağaç seviyesine getiren bütün öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutlarız.

“Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir millet, henüz bir millet adını alma yeteneğini kazanamamıştır.” (M. Kemal ATATÜRK)