07.08.2019 12:35:03

TUREB ile TÜRSAB İstanbul'da Buluştu

Türk turizm endüstrisinin yasayla kurulmuş iki kurumu turizme katkıda bulunmak ve sorunlarla ilgili istişareler yürütmek üzere 06 Ağustos 2019 tarihinde İstanbul'da bir araya geldi.

Toplantıya, Türkiye Turist Rehberleri Birliği (TUREB) Başkanı Suat TURAL, TUREB Başkan Vekili ve İstanbul Turist Rehberleri Odası Başkanı Sedat BORNOVALI, TUREB Yönetim Kurulu Üyeleri A. Serhan GÜNGÖR, Adem BİÇER ve Ozan SAYIN ile Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz B. BAĞLIKAYA, Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Halil KALAY, TÜRSAB Genel Sekreteri Melike ERTEKİN, Stratejik Planlama, Koordinasyon ve Pazarlama Grup Başkanı Levent DEMİREL ile Medya ve Bilgi Teknolojileri Grup Başkanı Mesut KANAT katıldı.

TUREB tarafından 02 -  06  Eylül 2019 tarihleri arasında İstanbul'da yapılacak olan Yabancı Dil Seviye Tespit ve Dil Ekletme Sınavlarına yaklaşık 600 veya daha fazla katılım olabileceği bildirilirken TÜRSAB Başkanı Firuz B. BAĞLIKAYA nadir dillerde yaşanan rehber bulamama sorununa değinerek "gerekirse bu dillerde Turist Rehberi yetişebilmesi için burs verilebileceğini" dile getirdi.

Başkanımız Suat TURAL, 50'den fazla üniversitede "Turist Rehberi"  yetiştiren bölüm bulunduğu ve bu sayının çok fazla olduğundan bahsederken her yıl belli bir sayıda yeni rehberlerin endüstriye ve mesleğe giriş yaptıklarını belirtti.

TÜRSAB Başkanı Firuz B. BAĞLIKAYA ise, acentalardan gelen rehber ücretleri ile ilgili şikâyetleri TUREB heyetine iletti. TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya konu hakkında yeni bir düzenlemeye gidilmesini talep etti.

TUREB Yönetim Kurulu Üyeleri, Kars ve Doğu Ekspresi turlarına gelen yoğun talebi karşılamak için atılan adımlar hakkında da bilgi verdi. Rehberlerin ruhsatnamelerine Doğu Anadolu Bölgesini eklemesi ve rehber adaylarının ise eğitim gezisine katılabilmesi için uygulama gezisi düzenleneceği bilgisi verildi. 19-26 Ağustos 2019 tarihleri arasında düzenlenecek eğitim gezisine 150 öğrenci/mezun, 150 de rehberin katılması planlanıyor. Böylece özellikle kış aylarında yoğun talep gören Doğu Anadolu turları için rehber sayısının artacağı belirtildi.

Resim Galeri