02.07.2019 17:30:00 Paylaş

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Ziyareti

Halk Eğitim Merkezlerinde verilen “Turizm Rehberliği Geliştirme ve Uyum Eğitimi” ve “Tur Rehberliği Kurs Programı” başlıklı kurs programlarının 6326 sayılı Turist Rehberliği Meslek Kanunu hükümlerine aykırılık taşıdığı hakkında bilgilendirmede bulunmak üzere Başkanımız Suat TURAL, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Mehmet Nezir GÜL’ü 02 Temmuz 2019 tarihinde makamında ziyaret etti.

Başkanımız konuşmasında, turist rehberliği mesleğinin avukatlık, doktorluk vb gibi sadece bölüm mezunları tarafından icra edilebilen bir meslek olduğunu ve başka bir yolla edinilmesinin kanunlara aykırı olduğunu belirtti. Ayrıca TURAL, Halk Eğitim Merkezlerinde verilen Turizm Rehberliği Geliştirme ve Uyum Eğitimi ve Tur Rehberliği Kurs Programlarına katılıp sertifika alanların kendilerini rehber sanıp hem yanıldıklarını hem de yapılan kaçak/belgesiz rehberlik denetimlerinde cezai işleme tabi tutulduklarını ifade etti.

Başkanımızın konuşmasını dikkatle ve ilgiyle dinleyen Genel Müdür GÜL, konuyla ilgili çalışmaların başlatıldığını ve bu tür kursların bir an evvel kaldırılması için gerekli talimatların verildiğini belirtti.