08.03.2019 00:01:00 Paylaş

Dünya Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun

Sembolik günlerin var olma gerekçeleri vardır. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, kadınların baskıya, şiddete ve her türlü sömürüye maruz kalmalarına dur demenin sembolik günüdür. Her yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün değişik etkinliklerle kutlanması kadının yaşadığı sorunlara özellikle de şiddete maruz kalmasına dikkat çekilmesi bakımından önemlidir. 

Kadının toplumsal konumu ulusların medeniyet düzeylerinin belki de en belirgin ölçütlerinden birisidir. Ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk kadınına nasıl değer verdiği hepimizin malumudur. Ancak kadınımızın toplumsal yeri açısından bugün geldiğimiz nokta çok da tatmin edici değildir, özellikle son yıllarda kadına şiddet olaylarındaki artış düşündürücüdür.

Toplumsal değişimin gücü kadındır.

Kadın yaşarsa güzeldir dünya. Kadın yaşarsa insanlık vardır. Kadın yaşarsa umut vardır. Kadın, içinde barındırır sevgiyi, umudu, barışı, emeği…

Ömrümüzün her anında yanı başımızda yer alan başta kadın rehberlerimiz olmak üzere tüm kadınlarımızın dünya emekçi kadınlar gününü  yürekten kutluyor, kadına şiddetin son bulduğu, birlikte omuz omuza aydınlık yarınlara yürüyeceğimiz, mutlu ve huzurlu bir yaşam diliyoruz.

Ey kahraman Türk kadını! Sen yerde sürüklenmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın.”

                                                                                                       Mustafa Kemal ATATÜRK