21.02.2019 14:05:20 Paylaş

Rehberler Gününde Anıtkabir Ziyaret Edildi

          21 Şubat Dünya Rehberler Günü dolayısıyla TUREB tarafından Atamıza saygımızı sunmak üzere, Anıtkabir’de saat 10.00’da bir tören düzenlendi. Tören, Başkanımız A. Zeki Apalı’nın Anıtkabir Özel Defterini imzalaması ve Atatürk'ün mozolesine çelenk bırakmasıyla başladı. Saygı duruşunun ardından davetlilerle birlikte anı fotoğrafı çekildi. Törene ANRO Başkanı ve üyeleri, Hacı Bayram Veli Üniversitesi Turizm Fakültesi öğrencileri ve çok sayıda davetli katıldı. Tören sonunda A. Zeki Apalı, Turizm Rehberliği Bölümü öğrencileriyle sohbet edip onların sorularını cevaplandırdı.

              21 ŞUBAT DÜNYA REHBERLER GÜNÜ ve TURİST REHBERLİĞİ

             21 Şubat Dünya Rehberler Günü, dünyada ilk kez 1990 yılında kutlanmaya başlayan, ülkemizde ise 1997’den beri kutlanmakta olan turizm sektörünün görünmeyen kahramanlarının en özel günüdür. Amaç, toplumda rehberlik mesleğinin farkındalığını artırmak, mesleğin önemi, niteliği, gerekliliği ve saygınlığı konularında kamuoyunu bilinçlendirmektir.

            Bizim de üyesi olduğumuz uluslararası meslek kuruluşlarının tanımlarının yanında 2012 yılında yayımlanan meslek kanununa göre turist rehberliği “…ülkenin kültür, turizm, tarih, çevre, doğa, sosyal veya benzeri değerleri ile varlıklarının kültür ve turizm politikaları doğrultusunda tanıtılarak gezdirilmesi…” görevini yerine getirme hizmetini sunma hak ve yetkisine sahip kimse olarak tanımlanmıştır. Ülkemizin en avantajlı sektörünün turizm olduğunun farkına varılmasıyla birlikte bu meslek yasa ile tanımlanmış, mesleğin sadece yetkilendirilmiş ehil kimseler tarafından yapılması halinde avantajımızı kalıcı olarak kullanabileceğimizi ifade etmiştir.

Profesyonel turist rehberliği, Türkiye gibi çok sayıda medeniyeti barındıran ve uluslararası imaj sorunu olan ülkelerde stratejik öneme sahip bir meslektir.

Çünkü,

• Rehberler, ülke turizmine hizmet veren, çeşitli ülke insanlarıyla karşılaşan ilk kişi, turistlerle ülke insanları arasında diyalog kuran ve iletişim sağlayan kişilerdir.

 • Rehberler, Türkiye'nin imajını turistlere güven verecek, bütün insanların ziyaret ettikleri ülkelerde evlerindeymiş gibi hissettirebilecek, turistlerin ülkeye yabancı hissetmemelerini sağlayabilecek aracılardır.

• Rehberler, Türkiye’nin güzel yörelerini, tarihi yerlerini, şehirlerini vb unsurları gösterecek, onlara ülkemizi, ülke imajımızın oluşumuna en büyük etki eden tarihimizi, insanlarımızı, yaşam tarzımızı en iyi şekilde anlatabilecek, ülkemiz ve diğer ülkeler arasında barış ve dostluk mesajları iletebilecek kişilerdir.

• Rehberlerin turiste kendi dilinde ülkemizi anlatması broşürlerden ya da diğer iletişim araçlarından daha etkili olacaktır. Rehberler, kadar turistlerle iletişim kurabilen başka bir turizm çalışanı yoktur.

• Rehberler, birebir iletişim içinde bulundukları turistlere samimiyetini hissettirebilir, bu samimiyet ne televizyonlarda ne de gazetelerde oluşturulabilir. Turistler, yaşı ya da statüsü fark etmeksizin rehberi tüm dikkatleriyle dinler, söylediği ve anlattığı her şeye değer verir.

• Rehberler, insanların ülkemize sempati duymalarını sağlayabilecek, Türkiye dendiğinde yüzlerinde gülümseme uyandırabilecek en etkili insanlardır.

Tabii ki bu sayılanların gerçekleşebilmesi için, profesyonel turist rehberleri, mesleklerinin gerektirdiği niteliklere ve özelliklere sahip, gerekli eğitimi görmüş ve ülkesi adına bir nevi kültür elçisi olduğunun bilincine sahip olan insanlar olmalıdırlar. Aksi takdirde, yani eğitimsiz ve bilinçsiz kişilerin rehberlik yapması durumunda, ülkemizin hak etmediği olumsuz yaklaşımların yok edilmesi ve ülkemizin sahip olduğu olumsuz imajın silinip, olumlu imajın güçlendirilmesi oldukça zorlaşacak, turizm ve rehberlerin ülke imajımıza yapabileceği etki tamamen kaybolacaktır. Türkiye ile ilgili olumsuz düşünceler barındıran turistlerin karşısına çıkan rehberler, onların düşüncelerini anında eritebilir.

            21 Şubat Dünya Rehberler Günü Kutlu Olsun!