16.04.2018 12:05:48 Paylaş

Şanlıurfa - Mardin Kültür Ve Turizm Çalıştayı Düzenlendi

Güneydoğu illerindeki turizm potansiyelinin harekete geçirilmesi adına Şanlıurfa’da 13 Nisan 2018 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından çalıştay düzenlendi. Çalıştayın açılış töreni, Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Şanlıurfa Milletvekilleri Mehmet Akyürek ve Halil Özcan, Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Birliğimiz adına Başkanımız A. Zeki Apalı, kültür ve turizm konusuyla ilgili kamu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş konuşmasında, Güneydoğu illerinin adının artık terörle değil, turizm potansiyelleri, kadim medeniyetleri, eşsiz kültürel ve tarihi miraslarıyla anılması için yoğun bir çaba içinde olduklarını ifade etti.

Şanlıurfa ve Mardin illerinin turizmden aldığı payı artırmak adına, turizm haftası arifesinde gerçekleştirilecek çalıştayda bu illerin hem kültür hem de turizm potansiyellerinin geliştirilmesine yönelik çalışmaların planlanacağını belirten Bakan Numan Kurtulmuş, bu buluşmada bölge turizminin planlanmasıyla ilgili bir yol haritasının da belirleneceğini söyledi.

Geçtiğimiz 2017 yılının 1-3 Kasım tarihleri arasında, Türkiye’de yaklaşık 20 yıldır yapılmamış olan turizm şurasını düzenlediklerini hatırlatan Bakan Numan Kurtulmuş, “Sektörle, ilgili arkadaşımız komisyonlarda bir araya geldi ve Türkiye’nin turizminde yeni bir evreye geçilmesinin adımını attık. Bu da Türkiye’nin turizmi açısından yeni bir dönemdir. Artık Türkiye’de turizmi stratejik bir sektör olarak görmek mecburiyetindeyiz.” dedi.

Şanlıurfa’nın tarihi, kültürel ve sosyal özelliklerini kısaca hatırlatarak sözlerine başlayan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ise, Şanlıurfa’yı tanımak için gelenlerin en az üç gün burada kalması gerektiğini kaydederek, “Burası için söylenecek çok şey var. Buraya gelen misafirlerimiz tarımı, Göbeklitepe’yi, Harran’ı görmeden gidiyorlarsa büyük bir eksiklik olur” dedi. Fakıbaba, Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’a Şanlıurfa ve Türkiye’ye verdiği önemden dolayı teşekkür etti.

Resim Galeri