13.04.2018 13:46:31 Paylaş

Turizm Haftası Kutlu Olsun

Turizm bir ülkenin kalkınması, doğal kaynakları ve kültürel zenginliklerinin değer kazanması açısından oldukça önemli olup üç tarafı denizlerle ve oldukça eşsiz alanlar ile çevrili olan ülkemiz bu konuda oldukça şanslıdır. Örneğin, Ege ve Akdeniz gibi bölgelerimizde daha çok deniz turizmine yönelik çalışmalar var gibi görünse de tarihi anlamda da ziyaret edilecek pek çok yer bulunmaktadır.

Diğer bölgelerimize baktığımızda ise tarihi ve turistik alanlar dışında binlerce yıldır süre gelen medeniyetlerin izlerini taşıyan yapılar bulunmaktadır. Binlerce yıldır insanlığa ev sahipliği yapan bu topraklarda pek çok medeniyet hüküm sürmüş ve egemen olmuştur. Bu bakımdan bu medeniyetlerin bıraktığı izlerin diğer pek çok yerli ve yabancı turistin ilgisini çekmesi nedeniyle turizme açılması ve kazandırılması gerekmektedir. Ülkemiz, turizm açısından dört mevsimin zamanında yaşanması ve uygun şartların bulunması nedeniyle oldukça elverişli koşullara sahiptir. Bu açıdan turizmin sağlayacağı tüm yararlardan faydalanmak mümkündür.

Her yıl 15 – 22 Nisan tarihleri arasında düzenlenen turizm haftasında turizmin ülke ekonomisine sağladığı katkılar, döviz girdisi ile kalkınmaya olan etkileri hakkında bilgiler verilmekte aynı zamanda tarihi ve turistik alanların korunması gibi konular işlenmektedir.

 Turizm sektöründe yaşanan durgunluğu aşabilmek konusunda her kesime önemli görevler düşmektedir. İleri görüşlü bir yaklaşımla alınacak tedbirlerle birlikte, düzenlenecek etkili tanıtım kampanyalarıyla da, ekonomimizin hayatî sektörlerinden olan turizmin daha iyi bir seviyeye gelebileceğine inanıyor ve 2018 yılının ülkemiz turizmi için başarılı bir yıl olması dilekleriyle Turizm Haftasını kutluyoruz.