12.07.2017 15:12:34 Paylaş

Adıyaman'da Kültür ve Turizm Zirvesi

        Nemrut Dağı’nın UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne kaydedilişinin 30. yıldönümü anısına Kültür ve Turizm Bakanlığı, Adıyaman Valiliği ve İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA) tarafından Adıyaman’da 07.07.2017 tarihinde Kültür Turizm Zirvesi düzenlendi.

            Zirveye;  Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ve KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ile TBMM Başkan Vekili Ahmet Aydın, Adıyaman Valisi Nurullah Naci Kalkancı, Milletvekili Adnan Boynukara, Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talha Gönüllü, Birliğimiz adına TUREB Başkanı A. Zeki Apalı ve çok sayıda davetli katıldı.

            Zirvede konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, 2016 yılında turizmde yaşanan darboğazın Türkiye’nin turizm alt yapısının ve sektörün ne kadar dirençli ve sağlam olduğunu gösterdiğini, yeni strateji ortaya koyulması gerektiğinin ortaya çıktığını söyledi. Türkiye’nin deniz, kum ve güneşten ibaret olmadığını vurgulayan Bakan Avcı, “1980’lerde rahmetli Turgut Özal tarafından başlatılan turizm kampanyası o günden bu güne deniz, kum, güneş diyerek dünyanın 6. büyük destinasyonu olacak şekilde bu günlere geldik. Sadece deniz, kum, güneş, kıyı turizmiyle Türkiye gerçekten önemli bir yere geldi. Avrupa’da 4’üncüyüz, Dünyada da 6’ıncıyız. Ama Türkiye işte Adıyaman örneğinde de görüldüğü gibi, Gaziantep örneğinde de görüldüğü gibi deniz, kum, güneşten ibaret değildir. Aklınıza gelebilecek bütün turizm türlerinde Türkiye doğudan batıya, kuzeyden güneye her tarafıyla olağanüstü bir potansiyele sahip. Biz bugüne kadar deniz, kum, güneşin ötesinde fazla kurcalamamışız” dedi.

          Zirvede ayrıca, ODTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Neriman Şahin Güçhan “Kommagene Nemrut Yönetim Planı ile ilgili bir sunum yaparken, Kommagene Nemrut Alan Başkanı Onur Yıldız ise “Adıyaman’da Turizm Sektörünün Canlandırılması Projesi” başlıklı birer sunum yaptı.