18.05.2017 15:22:21 Paylaş

Yasa Dışı Turlar Faciaya Davetiye Çıkarıyor

Turist Rehberleri Birliği (TUREB) Başkanı Ahmet Zeki Apalı, iç turizmin deneyimsiz, denetimsiz ellere bırakılmasının kazalara davetiye çıkardığını belirterek, bu tür gezilerin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca yetkilendirilmiş bir seyahat acentesi tarafından düzenlenmesi gerektiğini vurguladı. 

 

Kamu adına görev
Yaz aylarında yurt içi turlarda ciddi artışlar olduğunu belirten Apalı, kamu adına görev yapan TUREB’in söz konusu organizasyonlardaki eksiklikleri tespit etmek, yasa dışı uygulamaları engellemek için denetimlerini artırdığını ifade etti. Apalı, Ulaştırma Bakanlığı’nın günübirlik gezilerde tek şoför ile saat 06.00’dan önce hareket edilmemesi kuralına uyulması ve turlarda TUREB tarafından çalışma kartı verilmiş en az bir rehber bulundurulması gerektiğinin altını çizdi. 


Rehber, en önemli güvenlik unsuru
Bir turun başında belgeli rehber bulunmasının yasal zorunluluk olduğunu belirten Apalı, rehberin tur öncesinde başlamak üzere tur programı, güzergah, mola, konaklama tesisleri, tur aracının yeterli güvenliğe sahip olup olmadığı, şoförün yorgunluğu ve reflekslerinin normal olması gibi hayati önemdeki kontrolleri yaptığını belirtti. Yaptıkları denetimlerde sayısız Kaçak rehber ve tur gözlemlediklerini ifade eden Apalı, Hatay’da bir lisede gezi düzenleyen acentenin yasadışı İran asıllı bir üniversite öğrencisini görevlendirdiğini belirterek, kurallara riayet edilmemesinin facia haberlerini de beraberinde getirdiğini vurguladı. Apalı, insan hayatı ve can güvenliğinin birinci öncelikleri olduğunu vurguladı. 

Kaynak: www.milliyet.com.tr