13.05.2017 17:00:00 Paylaş

Anneler Gününüz Kutlu Olsun

Doğanın en gizemli olayı, doğumla başlar ve tanışılan ilk kişi annedir. Onun sevgisi, bakımı, dokunmaya kıyamayan elleri, ninnileri, gülücükleri ile büyür çocuk. Ve onunla birlikte annenin yükümlülükleri de artar, büyür. Çocuğuna “ana dilini” toplumsal yaşama ayak uydurması için ilk bilgileri, davranış biçimlerini öğreten komple bir “okul”dur anne.

 

0-7 yaş arası “okul öncesi” dönemin öğretmenidir anne. İşte bu dönem süresince insanların aldığı kültür, tüm yaşamını etkiler.

Annenin önemini kelimelerle anlatmak, hayatımızdaki yerini tam ifade edebilmek çok ama çok güçtür.

İnsan kaç yaşına gelirse gelsin annenin sıcaklığını hisseder. Onun yerini hiç kimse dolduramaz. Bir derdimiz olduğunda bize destek olan, sevinci, kederi bizimle paylaşan en yakın kişidir anne.

Bütün bunlara karşılık ne bekler anneler çocuklarından? Sadece ve sadece “duygusal karşılıklar.” Çocuklarının saygılı, sevecen, uyumlu, aileye ve topluma yararlı insanlar olmasını arzu ederler.

Dünyaca benimsenen “Anneler Günü”, annelere gösterilmesi gereken sürekli sevgi ve saygının, her yıl mayıs ayının ikinci pazarında daha bir güçlü vurgulanışı, anımsanışıdır.

“Anneler Günü” tüm annelere kutlu olsun.

“Ana başta taç imiş


Her derde ilâç imiş


Bir evlât pir olsa da

Anaya muhtaç imiş”