08.03.2017 08:22:48 Paylaş

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

8 Mart, sadece kadınları anmak, kutlamak, övgüler yağdırmak için değil, kadın hakları, kadın-erkek eşitsizliği, kadına şiddet gibi konuların da tartışılması, gündeme gelmesi ve kadınlarımıza daha çok değer vermemiz gerektiğinin vurgulanmasını sağlar. Bu tarih insanlara kadın haklarının nerelerde başladığını da hatırlatır. Kadınların çileler çekerek geldikleri bugünkü özgür ortam hepimiz için gurur vesilesidir.

Aslında kadınlar gününün esas amacı kadınların haklarını anımsatmak ve onların yalnız olmadıklarının vurgusunu yapmaktır. Bu günde tüm kadınlar bir bütün olup içinde bulundukları toplumların kadınlar ile ilgili problemlerini dile getirirler ve diğer insanlarla eşit olduklarını vurgularlar.

Kadın, toplum ve aile arasında bir köprüdür, aile kurumunun temel taşı, toplum değerlerinin temsilcisi, koruyucusudur. Kadın ilk öğretmendir. Büyüten, yetiştiren, emek verendir. Hayat başarımızda anne olarak, eş olarak hep arkamızda değil bilakis yanı başımızdadır. Kadınlar anne, kadınlar eş, kadınlar günlük hayatımızda karşılaştığımız birçok soruna çözüm üretebilen eşsiz varlıklardır. Kadınlar yapıları gereği fedakâr ve güçlü bir özelliğe sahiptir.

Fedakârlığın, güvenin ve sevginin sembolü olan kadınlarımızın, yaşadığı sıkıntılara bir an önce çözüm bulunması dileğimizle tüm kadınların kadınlar gününü kutlarız.