14.02.2017 16:04:48 Paylaş

Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan Ziyaret

Yerli ve yabancı turistler tarafından gerçekleştirilen cami ziyaretlerinde cami ve camilerde icra edilen din hizmetleriyle ilgili doğru bilgilendirme yapılmasını sağlamak, ziyaretlerde karşılaşılan sorunları tespit etmek ve çözüm yollarını konuşmak amacıyla daha önce görüşme yaptığımız Diyanet İşleri Başkanlığı Cami Hizmetleri Daire Başkanı Selahaddin Çelebi Birliğimizi 14 Şubat 2017 tarihinde ziyaret etti.

Cami Hizmetleri Daire Başkanı Selahaddin Çelebi, dini mekanların turistler tarafından ziyareti sırasında turistlerin en çok sordukları soruların derlenerek kitapçık haline getirildiğini ve bu kitapçıkları rehberlere dağıtmak istediklerini belirtti. Ayrıca tarihi ve turistik cami ziyaretlerinde nasıl davranılması konusunda rehberlere verilecek eğitim programı için TUREB ile işbirliği yapılmasının önemi vurgulandı ve eğitim programının bir an evvel yapılması kararlaştırıldı.

Görüşmede, Sultanahmet, Selimiye ve Süleymaniye camileri gibi tanınmış camilerin ziyaretinde yaşanılan sorunlar konusunda cami görevlilerinin rehberlere yardımcı olmaları ve rehberlerin de ibadet saatlerine dikkat ederek ibadet edenler rahatsız edilmeden ziyareti tamamlamaları konusu dile getirildi.