02.02.2017 15:45:24 Paylaş

Cumhurbaşkanı Erdoğan Turizmcilerle Buluştu

Turizm sektör temsilcileri ile 2 Şubat 2017 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde yapılan toplantıya Birliğimiz adına Başkan A. Zeki Apalı, Başkan Yardımcısı Hayati Korucu, Yönetim Kurulu Üyeleri İsa Levent Gürçavdı, Esmeray Akar, Adana Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkanı İsa Akdağ, Şanlıurfa Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkanı Müslüm Çoban, Aydın Turist Rehberleri Odası Yönetim Kurulu Üyeleri Mert Taner, Mehmet Tunalı, Antalya Turist Rehberleri Odası Yönetim Kurulu Üyeleri Nevin Şen ile Mustafa Önal, Şanlıurfa Bölgesel Turist Rehberleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Abdulbaki Karakeçili katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, Türkiye için turizmin, gerek istihdam, gerek dış ticaret açığının kapatılmasına sağladığı katkı ve gerek ekonomik getirisi sebebiyle stratejik bir sektör olduğunu ifade etti. Erdoğan, yurt dışındaki gurbetçi vatandaşlara seslenerek, "Yurt dışında 5 milyon vatandaşımız, bu vatandaşlarımız içinde ülkesi ile bağlantıları halen devam eden 3 buçuk milyon vatandaşımız var. Her yıl ülkelerine gelen vatandaşlarımızın sıla-i rahim geleneği mutlaka devam etmelidir. Yanında komşusunu, eşini getiren vatandaşlarımızdan bir isteğimiz daha var. Düğün, nişan, sünnet gibi özel törenlerini ülkemizde yapmalarını bekliyorum" dedi. 

Doğal ve tarihî güzelliklerin korunması hususunda, giderek artan bir bilinçlenme olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dolayısıyla, sektörün geleceği konusunda ümitli olmak için pek çok nedenimiz var. Devletin de turizm sektörünü desteklemesi için çok önemli sebepleri bulunuyor. Diğer sektörlerden farklı olarak turizm, tamamen ülkemizin kendi imkânlarıyla, kendi ürünleriyle, kendi varlıklarıyla hizmet üretmektedir. Bu da, turizm faaliyetleriyle ortaya çıkan kaynağın ülkemize olan katkısının gücünü ve değerini artırmaktadır” dedi.

Türkiye’nin, tarihi, coğrafyası ve insanıyla özel bir ülke olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizim insanımızın, topraklarımızın, genlerimizin böyle bir özelliği var. Bunu başka yerde kolay kolay göremezsiniz. Ülkemiz, Efes’ten Kapadokya’ya, Sümela’dan Ani’ye, Ayasofya’dan Topkapı’ya, Nemrut’tan Mevlana’ya, Selimiye’den İshak Paşa’ya dünyanın en büyük açık hava müzesidir. Edirne’den Kars’a Sinop’tan Antalya’ya, Diyarbakır’dan İzmir’e Türkiye’nin her bir şehri, ayrı güzelliklere sahiptir; hangi milletten, hangi inançtan, hangi dilden olursa olsun, herkese hitap edecek, herkese cazip gelecek olağanüstü zenginliklerin ülkesidir ülkem. Böyle bir ülkeye sahibiz. Doğuyla Batıyı, Kuzeyle Güneyi, otantikle moderni, geçmişle geleceği, denizle dağı, mozaikle çiniyi, ney’le kemençeyi, kaplıcayla kayağı ve daha nicelerini sadece Türkiye’de bir arada bulabilirsiniz. Sizleri, tüm bu güzellikleri ülkemizde yaşamaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı. Turizm sektör temsilcileri ile 2 Şubat 2017 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde yapılan toplantıya Birliğimiz adına Başkan A. Zeki Apalı, Başkan Yardımcısı Hayati Korucu, Yönetim Kurulu Üyeleri İsa Levent Gürçavdı, Esmeray Akar, Adana Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkanı İsa Akdağ, Şanlıurfa Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkanı Müslüm Çoban, Aydın Turist Rehberleri Odası Yönetim Kurulu Üyeleri Mert R. Taner, Mehmet Tunalı, Antalya Turist Rehberleri Odası Yönetim Kurulu Üyeleri Nevin Şen ile Mustafa Önal, Şanlıurfa Bölgesel Turist Rehberleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Abdulbaki Karakeçili katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, Türkiye için turizmin, gerek istihdam, gerek dış ticaret açığının kapatılmasına sağladığı katkı ve gerek ekonomik getirisi sebebiyle stratejik bir sektör olduğunu ifade etti. Erdoğan, yurt dışındaki gurbetçi vatandaşlara seslenerek, "Yurt dışında 5 milyon vatandaşımız, bu vatandaşlarımız içinde ülkesi ile bağlantıları halen devam eden 3 buçuk milyon vatandaşımız var. Her yıl ülkelerine gelen vatandaşlarımızın sıla-i rahim geleneği mutlaka devam etmelidir. Yanında komşusunu, eşini getiren vatandaşlarımızdan bir isteğimiz daha var. Düğün, nişan, sünnet gibi özel törenlerini ülkemizde yapmalarını bekliyorum" dedi.

 

Resim Galeri