16.01.2017 14:54:06 Paylaş

Sektör Temsilcileri İstanbul'da Buluştu

TÜROB ve TÜRSAB'ın ev sahipliğinde 14.01.2017 tarihinde İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Sarayı'nda Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Nabi Avcı turizm sektörü meslek kuruluşları ve sivil toplum kuruluşu yöneticileri ile bir araya geldi. Toplantıya üst düzey bürokratlar Bakanlık Müsteşarı Ömer Arısoy, Müsteşar Yardımcısı Baki Alkaçar, Tanıtma Genel Müdürü İrfan Önal, Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürü Dr. Adnan Aslan, Bakan Başdanışmanı Fatih Dud, Danışman Aysun Arslan ile TUREB Başkanı Ahmet Zeki Apalı, TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, TÜROFED Başkanı Osman Ayık, TÜROB Başkanı Timur Bayındır, TTYD Başkanı Murat Ersoy, TURYİD Başkanı Kaya Demirer, TÜRES Başkanı Ramazan Bingöl, TÜRÇEV Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Barış Mater, Deniz Turizmi Derneği Başkanı Erkan Özatağ, TTYD Başkan Yardımcısı Fettah Tamince, TÜRSAB Genel Sekreteri Çetin Gürcün ve TUROB Başkan Yardımcısı Müberra Eresin katıldı.

2016 yılının değerlendirildiği, 2017 yılı ve ilerisi için beklentiler ve yapılacakların konuşulduğu toplantıda vatandaşlarımızın her geçen yıl iç turizm faaliyetlerine daha çok katıldıkları, bunun erken planlanması ve artması halinde hem turizm sektörü hem de tüketici açısından yararlı olacağı üzerinde duruldu. Birlik Başkanımız Ahmet Zeki Apalı, özellikle çalışanların çektikleri sıkıntıları azaltmak için başta belediyeler olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşlarınca düzenlenen turların mevcut yasa ve yönetmeliklere uyarak bir seyahat acentesi üzerinden rehberli, hatta gece yolculukları yerine en az bir gece konaklamalı, gidilen yerdeki yerel lezzetlerin tadılması için yeterince zaman verilen programlar haline getirilmesini, bütün bunların yapılmasının da sıkı bir denetleme ile sağlanmasını dile getirerek, sektörün her kesiminden çalışanlarına çalışma, iş yapma fırsatı sunularak hem ekonomik hem de moral anlamında büyük katkı sağlanacağını dile getirmiştir.

Toplantı sonrası yapılan basın toplantısında Sayın Bakanımız Nabi Avcı "Vatandaşlarımızın tatil planlamalarını bir an önce yapıp, erken rezervasyonlarla olabildiğince ucuza getirmelerini tavsiye ediyoruz" diyerek iç turizme yönelik çağrı yapmıştır. Biz de  erken rezervasyonu, kültür turları ve rehberli programlar ağırlıklı olmak üzere bugünümüz ve geleceğimiz açısından destekliyoruz.

 

Resim Galeri